Čápi se vrací z teplých krajin. Pomozte s jejich sčítáním

Do České republiky se začali vracet čápi. Jejich přílet tradičně předznamenává příchod jara. Návrat dlouhonohých opeřenců hlásí i obce v Libereckém kraji. Zapojte se do jejich sledování.

24. 03. 2020 Foto Stanislav Chvapil, Česká společnost ornitologická

Prvními navrátilci jsou podle ornitologů zejména čápi bílí. Přitom přilétají dříve, než je obvyklé. V těchto dnech by měli teprve opouštět africký kontinent, kam odlétají na zimu, což vlastně potvrzuje i stará pranostika – Na svatého Řehoře, čáp letí přes moře. Někteří čápi pokračují ve své cestě ještě dál na sever, jiní už obsazují svá hnízda. Hlásí je například ze Zákup, Raspenavy, Nového Města pod Smrkem, Jezvé, Libštátu a dalších míst. Obsazeno je v naší zemi už kolem padesátky hnízd.

„Jedná se o čápy táhnoucí západní cestou, kteří v posledních letech tráví zimu v jihozápadní Evropě a na svá hnízdiště to tak mají blíže,“ vysvětluje Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické, která koordinuje program občanské vědy Čapí hnízda.

Březnové dny jsou pro ornitology klíčové pro zaznamenání co nejpřesnějších údajů o příletu čápů. „Sledujte hnízda ve svém okolí a svá pozorování zadejte na www.birdlife.cz/capi. I když čápa neuvidíte, najděte hnízdo na mapě a uveďte „čáp nepozorován“. Jen tak budeme vědět, že hnízdo bylo kontrolováno a čáp na něm ještě nebyl,“ doplňuje Dobruská. Čím více hnízd se podaří zkontrolovat, tím přesnější údaje o příletu čápů ornitologové získají.

Odborníci očekávají, že nejvíc čápů se vrátí ve druhé polovině března. Mezi další druhy ptáků, kteří přiletí z teplých krajin, a můžete je pozorovat, jsou například vlaštovka obecná, vlha pestrá, břehule říční. Jedním z posledních ptáků, který se vrací na přelomu dubna a května, je rorýs obecný.