Český ráj je chráněnou oblastí už 65 let

Úctyhodné pětašedesáté narozeniny slaví nejstarší chráněná krajinná oblast u nás, Český ráj. Vyhlášena byla 1. března 1955 a patří mezi vůbec turisticky nejvyhledávanější CHKO v České republice.

02. 03. 2020

V roce 2002 se rozšířila ještě o oblast Prachovských skal a Maloskalska a o tři roky později získala status Globálního parku UNESCO.

Pro Český ráj jsou typické pískovce, na vzhledu zdejší krajiny se také významně podílela sopečná činnost. V CHKO narazíte také na desítky skalních jeskyní a dutin, kdy nejvýznamnější jsou v přírodní rezervaci Klokočské skály. Kvůli ochraně vrápence malého jsou tři jeskyně (Sklepy pod Troskami, Krtola a tesaná pískovcová štola na úpatí Kozákova) uzavřeny.

Mužský.

Mužský.

Chráněná krajinná oblast Český ráj je rozdělena do tří samostatných částí. Největší z nich je zhruba mezi Mnichovým Hradištěm, Turnovem a Sobotkou - oblast Mužského a Příhrazských skal, Hruboskalsko a okolí Trosek. Druhá část leží mezi Turnovem, Malou skálou a Kozákovem - oblast Maloskalska, Suchých skal a vrchu Kozákova. Třetí část je nejmenší a je přibližně mezi Jičínem a Mladějovem -  oblast Prachovských skal.  

Hruboskalsko.

Hruboskalsko.

Český ráj je také ojedinělý svým množstvím přírodních i kulturních památek. Nejznámější, která je zároveň symbolem Českého ráje, je zřícenina hradu Trosky. Nejkrásnějším hradem je Kost a hned po něm Sychrov, mezi návštěvníky se velké oblibě těší také další památky, zámky Hrubý Rohozec, Valdštejn, Mnichovo Hradiště, Hrubá Skála, atypický svým tvarem lovecký zámeček Humprecht a mnohé další. V CHKO je také řada zřícenin, mezi nejznámější patří třeba Frýdštejn, Vranov, Kumburk, Valečov, Bradlec. Půvabné památky lidové architektury, např. Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, Boučkův statek na Malé Skále, Kopicův statek nebo mlýn ve Střehoni nedaleko údolí Plakánek, který je oblíbenou kulisou pohádkových příběhů. A pohádkové příběhy a povídačky plné nejenom tajuplných bytostí jsou s Českým rájem také úzce spjaty. Ne náhodou je město Jičín městem pohádek, ve kterém se každoročně také pohádkový festival koná.

Kopicův statek.

Kopicův statek.

Ve výčtu zajímavých míst by se dalo pokračovat ještě dlouho. Nejlepší je vyrazit na výlet a CHKO Český ráj poznat na vlastní kůži.

Výročí CHKO budou celý letošní rok připomínat akce pořádané Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Správou CHKO Český ráj ve spolupráci s Domem přírody v Dolánkách u Turnova. Půjde především o exkurze (např. Den orchidejí Českého ráje, Netopýří noc, Motýlí den a můří noc, Soví noc apod.). Informace o nich najdete na webových stránkách Domu přírody.