Díky Jardo! Hasiči se rozloučili se svým velitelem

Šestadvacet let pomáhal lidem, zachraňoval jejich životy i majetek, hasil rozsáhlé i menší požáry, zasahoval u dopravních nehod a u stovek dalších případů, ke kterým se jako profesionální hasič Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje při své práci dostal. Jaroslav Voříšek, velitel čety liberecké stanice, se koncem dubna rozloučil nejenom se svou profesí, ale i se svými kolegy, kamarády, parťáky. Poslední směnu odsloužil se svou směnou „B“ ve středu 22. dubna.

05. 05. 2020 Foto HZS Libereckého kraje

Za dlouholetou a příkladnou službu mu poděkoval nejen ředitel HZS LK Luděk Prudil (ten se na konci dubna rovněž rozloučil s libereckými hasiči a přesunul se na nové působiště do Prahy, pozn. red.), ale i náměstek krajského ředitele pro IZS a OŘ Josef Málek a další nejbližší služební funkcionáři. „Vzpomínám, když jsem nastoupil v roce 2002, tak ty jsi byl už velitel čety, no a teď se spolu loučíme,“ smutně podotkl na adresu odcházejícího hasiče Jan Málek, který v letech  2002 - 2007 sloužil ve směně právě i pod vedením Jaroslava Voříška. „Jako hasiče jsem si tě vždy vážil, ale jako člověka ještě více. Několikrát jsme se potkali spolu „na laně“ a musím říct, že jedinou osmičku, kterou jsem se kdy pokusil vylézt, bylo právě s tebou. Díky Jardo a Hoře zdar!“ poznamenal ještě Jan Málek a připomněl tak další z dovedností a celoživotní zálibu Jaroslava Voříška, lezení.

S Jaroslavem se rozloučili kolegové i nadřízení. Foto HZS LK

S Jaroslavem se rozloučili kolegové i nadřízení. Foto HZS LK

„Jaroslav Voříšek u HZS Libereckého kraje nejprve vykonával funkci hasiče a vzhledem ke svým schopnostem se postupně vypracoval do funkce velitele čety stanice Liberec. Na této pozici působil od roku 2001 až do jeho poslední směny,“ doplnila mluvčí HZS LK Lucie Hložková.

 Jaroslav se mezi kolegy těšil oblibě a jako velitel byl respektován. Mnohokrát reprezentoval sbor na mistrovství republiky v požárním sportu a později především v lezení na umělé stěně. Nevynechal téměř žádný ročník Přeboru nebo Mistrovství HZS ČR v lezení na obtížnost. Kolegům lezcům z celého HZS ČR se podařilo Jaroslava Voříška vytlačit nejdále na 7. místo, jinak se Jaroslav pravidelně pohyboval mezi šesti nejlepšími lezci HZS ČR, a to přes patnáct let.

Velitel čety naposledy se svými parťáky. Foto HZS LK

Velitel čety naposledy se svými parťáky. Foto HZS LK

Kromě služby u libereckých profesionálů se aktivně podílel i na činnosti jednotky Sboru dobrovolných hasičů ve Stráži nad Nisou, kde působil jako velitel družstva. Od roku 2015 je držitelem medaile HZS ČR Za věrnost II. stupně.