Dřevěné hračky milují celé generace

Starostové pro Liberecký kraj se rozhodli v současné nelehké době poskytnout zdarma své pronajaté billboardové plochy pro podzimní krajské volby vybraným regionálním výrobcům. Namísto předvolební kampaně tak upozorní na kvalitní výrobky a služby z našeho kraje. V Kraji na severu vám všechny takto vybrané regionální firmy ještě navíc představíme v samostatných profilech. Dnes představujeme firmu Detoa Albrechtice, která má za sebou již přes sto deset let výroby a jejíž půvabné dřevěné hračky znají celé generace – dnešní děti, jejich rodiče, prarodiče i praprarodiče.

22. 06. 2020

Dřevěnou mačkací krávu, psa nebo žirafu, stavebnici z pestrobarevných kostek, pyramidu z dřevěných barevných koleček nebo i jednoduché jo-jo ze dřeva či společenskou hru jako šachy měl v dětství na hraní snad každý. Alespoň jedna z těchto hraček jistě pocházela od českého výrobce, který téměř 120 let přivádí na svět své produkty v malé obci v Jizerských horách. V továrně v Jiřetíně pod Bukovou, jejíž historie se píše už od roku 1908. Vyrábí nejenom dřevěné hračky, ale i komponenty do společenských her, dřevěné perličky a také pianinové i klavírové mechaniky. Detoa je největším a nejstarším výrobcem v České republice.

Malování hraček.

Malování hraček.

Jako továrnu na výrobu dřevěných perlí, knoflíků a jiné drobné soustružené dílky založil v roce 1908 společnost Johann Schowanek. Ten pro stavbu továrny koupil o dva roky dříve pozemek v Jiřetíně pod Bukovou. Firma se brzy stala nejvýznamnějším výrobcem v tomto oboru v celé Evropě. V roce 1927 se výrobní sortiment rozšířil o dřevěné hračky, které podpořily věhlas firmy. Po roce 1945 se ještě začaly vyrábět pianinové mechaniky, později se přidaly klavírové mechaniky a klávesnice.

Výrobní proces.

Výrobní proces.

Tento sortiment si firma zachovává dodnes a je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček v České republice i v Evropě, většina ostatních na trhu se již vyrábí výhradně v Číně. Se zdejšími hračkami si hrály celé generace dětí, ať už je znaly pod značkou Schowanek, Tofa nebo Detoa.

Detoa Albrechtice si zakládá na zpracování a procesu výroby všech svých produktů. Všechny její produkty nesou označení „Vyrobeno v České republice“ a od úplného začátku výroby až do samotného konce prochází přísnou kontrolou. Ta také zajišťuje, že tradičním způsobem vyráběný sortiment a především pak hračky, patří k nejkvalitnějším a nejbezpečnějším na světovém trhu. Každá hračka je testována nezávislým institutem a je na ni vydán certifikát osvědčující její bezpečnost.

Soustruh a proces výroby.

Soustruh a proces výroby.

Výrobky jsou vyráběny z kvalitního dřeva, které se těží v horských oblastech střední Evropy. Především je vybíráno dřevo tvrdých listnatých stromů - javoru, buku, habru, které se těží převážně v horských oblastech. Dřevní hmota z těchto oblastí, nezatížených průmyslovými exhalacemi, je kvalitní a zaručí maximálně možnou výtěžnost. Kulatina se ihned po pokácení dováží na manipulační sklad, kde je chráněna proti plísni a zabarvení výhradně nepřetržitým postřikem vodou. Není nijak chemicky ošetřována ani upravována. Je průběžně řezána na řezivo různé tloušťky, které je pak narovnáno do hrání a přírodně sušeno 6 - 18 měsíců. Po tomto přírodním předsušení se dřevo nařeže na hranolky a prkna požadovaných rozměrů, které se dosuší na vlhkost 7-9 % v plně automatizovaných sušících komorách, které jsou řízeny počítačem a pracují na principu sušení vodní párou za zvýšené teploty. Pro další výrobu se používá pouze dřevina bez jakýchkoliv viditelných vad. Navíc se ve f. Detoa chovají ohleduplně i k životnímu prostředí. Z dřevěného odpadu, který vzniká při produkci, zásobuje je zásobována teplem továrna i domácnosti v jejím okolí.

Zpracování dřeva.

Zpracování dřeva.

Pro barvení se používají pouze kvalitní, certifikované a ekologické barvy a laky. Protože jsou hračky určeny převážně nejmenším dětem, je technologickému procesu a kompletaci věnována zvlášť vysoká pozornost, která zaručuje stálou a vysokou kvalitu našich výrobků. V Detoa jsou používány pouze barvy a laky na přírodní bázi – šetrné k životnímu prostředí. Barevné obrázky na dřevo tisknou speciálním tiskem, čímž docílí zvláštní barevnosti a současně odolnosti povrchu. Vše odpovídá normě EN 71.

Krteček v mnoha podobách i provedení, pestré pyramidy, zejména chlapci oblíbený montážní program, tahací hračky, stavebnice, didaktické hračky, veselé mačkací figurky, záložky do knížek s hlavami pohádkových postaviček nebo zvířátek, magnetická divadla, joja, dřevěné káči, figurky magnetické nebo i bez magnetu a stovky dalších dřevěných hraček najdete v sortimentu jiřetínské firmy DETOA. A vybere si mezi nimi skutečně každý. Výrobky patří mezi nejkvalitnější a nejestetičtější dřevěné hračky, které jsou v současnosti na evropském a tuzemském trhu k dostání. Navíc děti podporují v rozvoji motorických schopností, vedou k estetickému cítění a kladnému vztahu k přírodnímu materiálu - dřevu.

Detoa není jen pouhým výrobcem, ale je také hrdá na svoji historii, tradici a řemeslo a chce informace o všech těchto odvětvích předávat dalším generacím a široké veřejnosti. Zejména pak těm nejmenším. K tomu slouží i Muzeum výroby hraček a Kreativní dílny, které jsou součástí areálu v Jiřetíně pod Bukovou.  Můžete zajít na exkurzi, během níž se seznámíte s celým výrobním procesem a na jejím závěru si přímo v podnikové prodejně můžete koupit i zdejší výrobky.  Zároveň zde zájemcům o historii nabízí prohlídku válečné výroby během let 1939 - 1945 a bonusem pro milovníky sportu je možnost navštívit expozici věnovanou Rudolfu Burkertovi, prvnímu československému medailistovi zimních olympijských her.

Kreativní dílny.

Kreativní dílny.

Pokud se chcete dozvědět ještě víc, neváhejte a do Jiřetína se rozjeďte. Blíží se letní prázdniny a výlet za historií i poznáním výroby hraček u největšího výrobce v naší zemi rozhodně stojí za to. A než vyrazíte, přečtěte si i zajímavosti a prohlédněte si sortiment společnosti Detoa Albrechtice, ať se máte na co těšit. A podpořte tak místního regionálního výrobce.

Areál firmy Detoa Albrechtice.

Areál firmy Detoa Albrechtice.

Spoustu dalších regionálních výrobců z Libereckého kraje najdete na www.krajnaseveru.cz/pomahame.