Horské dámy slaví, astrologové vás provedou oblohou

Za jakou zábavou vyrazíte tento víkend? Na výběr máte z pestré palety akcí. Stačí se jen rozhodnout.

14. 08. 2020

Liberecký jarmark už tradičně k městu patří. Před libereckou radnicí a v blízkém okolí se můžete těšit na program a tržiště v sobotu a neděli 15. – 16. srpna. Po oba dva dny začíná jarmark v 9 hodin. Tentokrát přijede do Liberce Rudolf II., který udělí městu právo užívat městský znak a pečeť a pořádat trhy, a po dvaceti letech se vrátí i golem. Slavnostní průvod městem začíná v sobotu v 9.30 hodin, v 10 hodin je očekávaný příjezd Rudolfa. Večerní program potrvá až téměř do 22 hodin, chybět v něm nebude průvod s pochodněmi, ohňová show nebo drezúra fríských koní. Po oba dva bude k vidění i výcvik stráží, alchymistova laboratoř, dobové tance, kejklíři a další. Podrobný program najdete na www.visitliberec.cz.

V atriu Muzea Českého ráje v Turnově se v sobotu 15. srpna uskuteční malý řemeslný jarmark na podporu tradičních řemesel. Představí se keramici, výrobci dřevěné hračky, skláři, brašnář, kovář, dráteník, zastoupeno bude také tkalcovské řemeslo, výrobci textilního zboží (zástěry, ubrusy, kapsáře, hračky, oblečení, háčkované výrobky), řezbář nebo cukrářka. To vše doplní řemeslné dílny pro děti i dospělé, vystoupení flašinetáře a loutková představení Nafukovacího divadla Rolnička z Liberce (11.00 hod. Barevná pohádka a 14.00 hod. Letní dračí pohádka). Akce potrvá od 9 do 17 hodin.

Muzeum obrněné techniky ve Smržovce pořádá oblíbené Dny tankové techniky, a to v sobotu 15. a neděli 16. srpna od 9 hodin. Na své si přijdou zejména milovníci vojenské techniky.  Návštěvníky čeká ukázka vojenské techniky (Centurion, M3A1 Stuart a další), prohlídka muzea, jízdy tankem pro veřejnost (VT-55, T-55, BVP - 100 až 300 Kč/os). Občerstvení, suvenýry, doprovodný program.

Den a noc na Jizerce můžete zažít v sobotu 15. srpna. Začátek akce je od 11 hodin. Den a noc na Jizerce aneb Jizerka opět astronomická je zábavná vzdělávací akce pro celou rodinu, za jasného počasí pozorování oblohy dalekohledy – Slunce od 11 hodin a noční oblohy od 20 hodin.

14.00 Výzkum Marsu před kosmickou érou (Aleš Majer) - historická teleskopická pozorování - od Cassiniho, Herschela, Flamariona, Schiaparelliho /canali/, Lowela, Antoniadiho, Dolfuse až po moderní metody fotografování planet
15.30 Mars v hledáčku kosmických sond (Martin Gembec)
16.30 Koncert kapely ZLATÝ HOLKY
18.00 Krtek Astronaut na Jizerce - pro malé posluchače o tom, jak se žije na oběžné dráze (Pavel Suchan)
19.00 Světelné znečištění - jak na něj, aby nám tolik neškodilo (Pavel Suchan)
20.00 Astrologie versus astronomie (Josef Krutský)

V sobotu 15. srpna od 15 hodin můžete fandit v Kravařích na koupališti účastníkům recesistické soutěže Kravařská lávka. Soutěž začne od 15 hodin a bude v kategoriích dětí i dospělých. Od 20 hodin začne retrodiskotéka s hity 80. a 90. let pod taktovkou DJ Lukyho.

Štěpánův jarmark na rozhledně Štěpánka, která se tyčí na Příchovickém hřebeni, je letos ve znamení oslav jejího 128. výročí. Tématem letošního jarmarku, v sobotu 15. srpna, je:  O pokladech hor „ kérkonošských “ - Dějinné vyprávění a dramatické etudy o hledání drahých kamenů v Jizerských horách a Krkonoších a odvěké iluze smrtelníků po pokladech hor. Účinkující: " Šturckomedianten" . na programu jsou i výklady o historii rozhledny, v rámci historického komentáře zazní rovněž objektivní informace  o diskutovaném kamenném kříži.  Chybět nebude jarmark, ukázky řemesel, jízda na koni pro děti, tvořivé dílny, stezka bosýma nohama nebo malování na obličej. Celý den bude hrát k tanci i poslechu hudba a dobře se najíte i napijete.
Hudební program:
Zlatý holky - Vokální sextet, písně o Jizerských horách 11.30 - 12.30 hod.
Jilemnický spolek paní a dívek - Módní přehlídka 12.30 - 13.30 hod.
Waldovy Matušky - Přátele přátel W. Matušky 13.30 - 15.00 hod.
Koháti - country kapela 15.00 - 17.30 hod.
Celý den zpříjemní kapela p. Jandury.

Do historie vás přenese Valdštejnský historický víkend, který pořádají na hradu Valdštejn, v sobotu 15. i v neděli 16. srpna od 9 do 16.30 hodin. Historický víkend se šermem a dobovou hudbou bude v režii SHŠ Mordýři Mladá Boleslav a krátké koncerty skupiny zajistí Capella Rederna. Vstupné: dospělí - 120 Kč, děti - 80 Kč, rodinné vstupné se na tuto akci nevztahuje.

Výročí 115. let o víkendu oslavují i na rozhledně Černá Studnice. V sobotu 15. srpna bude při výročí rozhledny po celý den vstup na rozhlednu zdarma. Přijďte se pokochat výhledem z rozhledny, dát si skvělé jídlo z kvalitních surovin a užít si den. K tanci a poslechu bude živá kapela. Akce začne v 10 hodin a potrvá do 18 hodin.