Hrady a zámky zvou k prohlídkám. Virtuálně

Opatření spojená s šířením nákazy koronavirem dopadla také na hrady a zámky, které by v těchto dnech zahajovaly letošní sezonu. Jejich brány však zůstávají veřejnosti uzavřené. Částečně pootevřít je však můžete i teď.

29. 03. 2020 Foto hrad Grabštejn

Kasteláni a průvodci si totiž připravili virtuální prohlídky a mnohdy ukážou i něco víc, než je běžné při klasických návštěvách.

Virtuální prohlídky začali natáčet v památkových objektech napříč celou zemí. Videa mohou zájemci najít na facebookovém profilu Hrady, zámky a ostatní, kde se lze pokochat i fotografiemi z probíhajících prací či historickými pohledy na daný objekt.

Nechybí ani pamětihodnosti v Libereckém kraji. Prostřednictvím kamery můžete vyrazit třeba na hrad Trosky, společně s kastelánem Petrem Weissem si nenechte ujít prohlídku státního zámku Zákupy nebo v poněkud jiném světle, a to nočním, se vydejte na virtuální prohlídku státního zámku Sychrov. Dozvědět se můžete třeba i to, kde se vzala tajemná skvrna pod kobercem v knihovně zámku Hrubý Rohozec a mrkněte se také na virtuální prohlídku hradu Grabštejn. A pokud nebudete mít dost, těšte se, že postupně budou nová a nová videa přibývat, neboť si kasteláni předávají pomyslnou štafetu a točí stále další příspěvky.

Hrady a zámky se intenzivně chystají na zahájení sezony, přesto, že bude odstartována později.

„Všechny naše objekty jsou samozřejmě do odvolání uzavřeny, ale to neznamená, že se v nich nic nekoná, právě naopak. Prošli jsme si fází šití roušek a nyní se pilně připravujeme na den, kdy uvítáme první návštěvníky,“ říká Miloš Kadlec, ředitel ÚPS na Sychrově.

„Například na Troskách se pokračuje s opravou schodiště na věž Baba, na Sychrově probíhá opravdu „z gruntu“ generální úklid všech prostor, i těch, kam návštěvník běžně nepřijde, probíhají práce v parku a také činnosti související s přípravou nové prohlídkové trasy, na Hrubém Rohozci se uklízí v parku a třeba se také perou návštěvnické pantofle, které jsou zde tradicí. Na Zákupech se pokračuje s generální opravou krovů a střech, bude zde zahájena sanace spadlé části hospodářského dvora, pokračuje se přípravou nových interiérů v zámku samotném. To uvádím ale jen namátkou, protože paleta činností je velmi pestrá. Když si představíte, že objekty mají třeba 100 oken s několika křídly, každý si rychle spočítá, že se jedná o 2000 i více tabulek na umytí. Také opravujeme kostýmy, které chceme využít na speciálních prohlídkách a provádíme inventury. Vše s pevnou vírou, že brzy naše hrady a zámky otevřeme veřejnosti a představíme je v plném lesku. Do té doby přeji, i za všechny kolegy na našich objektech, pevné zdraví všem,“ popisuje Miloš Kadlec přípravy na letošní opožděnou sezonu.