Krajem budou burácet motory nablýskaných vozů

Užijte si víkendu podle svých zájmů a zálib a přijměte několik pozvánek na akce v našem regionu.

04. 09. 2020

Československá obec legionářská, jednota vojsk posádky Liberec ve spolupráci s Aliancí Military Clubs ČR a Městem Rovensko pod Troskami pořádají Oslavy k 75. výročí osvobození Československa spojené se sportovně-brannou soutěží Antimony. Akce se koná v sobotu 5. 9. 2020 v Rovensku pod Troskami.

Program oslav:
Náměstí prof. Drahoňovského

8.00 hod. Slavnostní zahájení akce – nástup, vzdání cti všem padlým v boji za svobodu, hymna
10.00 – 14.00 hod. Výstava historické vojenské techniky, občerstvení připravené SDH Rovensko p. Tr.
Výstava Československé obce legionářské v sále budovy radnice – tuto výstavu bude možné shlédnout denně již od 31.8.2020 do 11.9.2020.
13.30 – 14.30 hod. Historická ukázka z květnových dnů 1945
14.30 – 17.00 hod. Koncert hudební skupiny „PF STYL LIBEREC“

Žižkova ulice – plocha za hasičskou zbrojnicí
15.00 – 17.00 hod. Airsoftová střelnice, dětské soutěže pořádané oddílem „Bobříci“ z Rovenska pod Troskami

Parkoviště u fotbalového hřiště
10.00 – 14.00 hod. fotolety vrtulníkem

Na Malé Skále se v sobotu 5. září koná Den s embéčkem 2020. Už 11. ročník setkání majitelů a příznivců vozidel Škoda vyráběných v 60. - 80. letech minulého století se koná v Autokempu Ostrov. Od rána proběhne tradiční výstava vozidel o kolo poledne se všichni přesunou do Liberce na setkání majitelů vozidel Porsche.

145. Ferdinand Porsche festival se koná v sobotu 5. září od 10.00 do 16.00 hodin v Rekreačně – sportovním areálu ve Vesci (celá akce trvá pro účastníky od pátku do neděle).

Program:
od 10:00 hodin - příjezd účastníků setkání do areálu Vesec, Liberec, výstava vozidel, burza dílů a příslušenství.
od 11:00 hodin - ukázkové jízdy sportovních a závodních automobilů Porsche i jiných značek
od 12:30 hodin - autogramiáda automobilových závodníků současnosti i minulosti
od 14:00 hodin - postupný start do krátké orientační jízdy a prohlídkou výroby dřevěných hraček firmy DETOA
od 14:30 hodin - měřené jízdy pravidelnosti historických vozidel
16:00 hodin - ukončení programu ve Sportovním areálu Vesec

Muzejní noc v České Lípě můžete zažít v sobotu 5. září od 20 do 24 hodin. Pořadatelem je Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, které se touto akcí tradičně zapojuje do celorepublikového Festivalu muzejních nocí pořádaného Asociací muzeí a galerií ČR.

Změnou oproti předchozím ročníkům je omezení návštěvnosti expozičních prostor. Kvůli rekonstrukci oken a dveří na hlavní budově bude letošní akce probíhat v prostorách ambitu, loretánského dvora a klášterní zahrady. Ambitový prostor je pro letošní rok zaplněn desítkami palných zbraní ze sbírky muzea. Rozsáhlá výstava představí návštěvníkům zbraně s jejich kompletní výpovědní hodnotou o době jejich užívání, opravách, předělávkách, tedy v podobě, jak se nám zachovaly.  S výstavou bude korespondovat i doprovodný program v loretánském dvoře. Uvidíte zde vojáky v různých uniformách, kteří nechají nahlédnout do světa zbraní, ale i běžného života vojáka. Ve stejném prostoru se potkáte i s mysliveckým zastavením a videoukázkami lovné zvěře.

Muzejním večerem  budou provázet  vystoupení žáků ZUŠ Česká Lípa. Ve 21.00 se uskuteční v Biberově hudební síni houslový koncert Davida Singera k poctě Bohumila Malotína, který odkázal muzeu sbírky starých českých tisků a lužickosrbské knihy. V ambitu budete mít možnost nahlédnout do knihařské dílny, ve které uvidíte mechanické stroje, knižní vazby a razidla na zlatotisk a slepotisk a ruční šití knihy. Během večera se představí několik profesionálních i neprofesionálních souborů a umělců. V klášterní zahradě se můžete těšit na orientální taneční představení s šavlemi pražské skupiny Siderea. V úvodu večera zazní swingová hudba skupiny AHA Band a následně  vystoupení Jazzové Farmy ze ZUŠ Česká Lípa. Na pódiu potěší především menší návštěvníky pohádka Červená Karkulka v podání divadelního spolku HRAjeto a do tmy zahalenou klášterní zahradu pak v závěru večera rozzáří světelná a tentokrát hodně barevná UV show v amfiteátru muzea.
Ani letos nebudou chybět tvůrčí dílny pro děti a pestré občerstvení.

Sklářská slavnost na Kristiánově tradičně oživí zaniklou sklářskou osadu, a to v sobotu 5. září od 9.00 do 16.00 hodin. Na jediný den v roce se vrátí do malebné horské osady Kristiánov výroba skla a bižuterie! Někdejší nejvýznamnější sklářská osada uprostřed Jizerských hor ožije stánky se skleněným, bižuterním a tradičním zbožím, tvůrčími dílnami a kulturním programem. Pořadatelem je Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Program:
9.00 začátek slavnosti
9.30 uctění památky zakladatele sklářské osady na lesním hřbitově
10.00 poutní mše svatá v místě bývalého Panského domu
11.00 Folklorní soubor JIZERA/ horní louka
11.30 „Mrkvomen“- divadlo Krabice Teplice/ dolní louka u Liščí boudy
12.00 Zlatý holky/ Horní louka
13.00 Folklorní soubor JIZERA / horní louka
13.30 „Václav a Slimák“ - divadlo Krabice Teplice/ dolní louka u Liščí boudy
14.00 bluegrass, country/ horní louka
14.30 „Mrkvomen“ - divadlo Krabice Teplice / dolní louka u Liščí boudy
15.00 Folklorní soubor JIZERA/ horní louka
16.00 konec slavnosti