Lidé šijí, studenti hlídají děti, restaurace dávají jídlo zdarma

Do boje proti koronaviru se pustili všichni a každý pomáhá, jak může. Například šicí dílny libereckého Divadla F. X. Šaldy přehodily výhybku a místo divadelních kostýmů šijí roušky, do šití se vrhli i třeba knihovníci z krajské knihovny nebo janovské dobrovolné hasičky.

18. 03. 2020

Studenti Technické univerzity Liberec nabízí zdarma hlídání dětí zdravotníkům, restaurace nejen záchranářům rozdávají jídlo zdarma.

„V krejčovně teď pojedou stroje naplno, denně zvládneme ušít až 500 kusů. K pomoci se přidaly i naše vlásenkářky, do práce si dokonce přinesly vlastní stroje,“ hlásili už před dvěma dny z divadla. Tam začnou také šít roušky z nanovlákenného materiálu, které jim dodají z Technické univerzity v Liberci. Ke strojům zasedli i pracovníci Krajské vědecké knihovny v Liberci a šijí roušky kolegům i dalším zájemcům.  

Přes osmdesát studentů liberecké univerzity také vyslyšelo výzvu děkana Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické a jsou připraveni zadarmo hlídat děti zdravotníků, ať už lékařům nebo zdravotním sestrám, kteří kvůli koronaviru musí být v zaměstnání. „Přihlásilo se už osmdesát šest studujících, z toho jedenáct mužů. Nabídky hlídání zatím využily dvě rodiny. Jsme ale teprve na začátku. Zájem se určitě zvýší, až se informace o této možnosti víc rozšíří,“ přiblížila Ilona Sovová z děkanátu Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.

Student třetího ročníku učitelství pro mateřské školy Jan Jareš se do výzvy zapojil také. Nyní tráví čas doma v Semilech. „Mám rozhodně co dělat. Píšu bakalářskou práci, začínají nám po mailu chodit úkoly do školy. Když mě ale někdo osloví, hlídání dětí se školou skloubím. Chci pomoci. Je to teď dost nestandardní situace,“ řekl Jan Jareš. Další zájemci o pomoc s hlídáním se mohou stále hlásit.

Výzvu k zapojení se do opatření proti šíření nákazy virovým onemocněním COVID-19 dostali také studenti Fakulty zdravotnických studií TUL. O pomoc fakultu požádala Krajská nemocnice Liberec, Všeobecná fakultní nemocnice Praha a Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje. Část studentů se už do pomoci na základě dobrovolnosti zapojila.

Výzvy restaurací pro členy IZS.

Výzvy restaurací pro členy IZS.

Gastro podniky se také rozhodly dávat jídlo zdarma lidem, kteří pracují v Integrovaném záchranném systému a jsou nyní stále na nohou. Ať už jde o záchranáře, hasiče, policisty nebo vojáky a další. Omam – svět na talíři v Liberci je jedním z nich. Na jejich jídle si například už pochutnali zdravotníci ze Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Celý dnešní den, tj. ve středu 18. března, mohou přijít členové IZS na vietnamskou polévku zdarma také do jabloneckého bistra Liên Quān. Liberecké Jedno kafe nabízí také členům IZS kávu zdarma, stačí si zavolat.