Lomničtí Sokolové existují už 150 let. Zajděte na výstavu

Sto padesáté výročí vzniku oslavují Sokolové v Lomnici nad Popelkou. Při této příležitosti máte možnost vidět unikátní výstavu mapující jejich historii i současnost. Otevřena byla ve středu 13. května v Zámecké minigalerii lomnického zámku a potrvá do 20. června 2020.

14. 05. 2020 Foto facebook TJ Sokol Lomnice n. P.

Na výstavě spatříte různé artefakty vázající se k historii TJ Sokol Lomnice nad Popelkou, ať už jde o písemnosti, fotografie nebo knihy či kroniky. Nejstarším exponátem je 107 let stará trumpeta, náčelnice Marie Vlčkové, která ji dostala od lomnických Sokolek v roce 1913, když se stala náčelnicí celé župy.

Uprostřed br. Jan Hlaváč, náčelník jednoty 1903-1919. Foto facebook TJ Sokol Lomnice

Uprostřed br. Jan Hlaváč, náčelník jednoty 1903-1919. Foto facebook TJ Sokol Lomnice

Prohlédnout si můžete i klasický stan s podsádkou, který je dodnes používán na sokolských táborech. Tento vystavený je přímo ze základny Krčkovice v Českém ráji, kde celkem třiatřicet těchto stanů obývají mladí Sokolové každé léto.

Lomnický Sokol je jedním z nestarších v České republice. Sokolská výstava v Zámecké minigalerii představuje historii a současnost oddílu všestrannosti, horolezeckého oddílu a krčkovického táboření, ale připomíná i 115. výročí Sokola Košov. Výstava přibližuje nejen počátky nejstaršího lomnického sportovního spolku, ale představuje Sokol i jako moderní sportovní organizaci, která nabízí cvičení pro všechny věkové kategorie a pořádáním nejrůznějších akcí se aktivně podílí na společenském životě našeho města.

Lomničtí sokolové na všesokolském sletu r. 1907. Foto Facebook TJ Sokol Lomnice n. P.

Lomničtí sokolové na všesokolském sletu r. 1907. Foto Facebook TJ Sokol Lomnice n. P.

Vstupné dobrovolné. Otevírací doba: St 10 - 13 hodin, Čt 13 - 16 hodin, So 11 - 15 hodin.

Pořadatelé prosí o dodržování platných hygienických a bezpečnostních podmínek při návštěvě výstavy, které najdete před vchodem do výstavních prostor.

Část expozice v lomnickém zámku.

Část expozice v lomnickém zámku.