Mezinárodní festival Lípa Musica letos rozezní nejenom struny houslí

Dvacet koncertů a řada doprovodných programů na 11 místech Libereckého a Ústeckého kraje. Pestrost a špičky mnoha hudebních žánrů letos nabídne už 19. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Ten se uskuteční v termínu od 12. září do 28. října s tradičním epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 4. a 5. listopadu v České Lípě.

04. 08. 2020 Foto Světoznámý houslový virtuóz a umělecký garant festivalu Josef Špaček.

Festival Lípa Musica se v letošním roce hlásí k tématu, které bylo vyhlášeno pro rok 2020 Libereckým krajem - Rok houslí. Uměleckým garantem, stejně jako vloni, zůstává Josef Špaček, přední český houslista a koncertní partner České filharmonie, který se představí na čtyřech koncertech a dvou doprovodných programech.  Lípa Musica se navíc zapojila do nové  platformy vzniklé v reakci na pandemii Covid-19 a přijatá opatření, a to projektu Spojeni hudbou ve spolupráci s festivalem Concetus Moraviae a Svatováclavským hudebním festivalem s cílem společné podpory české hudební scény uvedením pětice společných koncertních projektů.

Collegium 1704  pod taktovkou Václava Lukse.

Collegium 1704  pod taktovkou Václava Lukse.

Festival otevře kompletní provedení Händlova oratoria Mesiáš v podání souboru Collegium 1704 společně se sólisty Hanou Blažíkovou, Markétou Cukrovou, Jaroslavem Březinou a Romanem Hozou pod taktovkou Václava Lukse, kteří nahradí původně plánovaného zahraničního hosta – soubor L’Arpeggiata – na zahájení festivalu 12. září Koncertem pro Liberecký kraj. Zakoupené vstupenky na tento koncert zůstávají v platnosti, prodej několika míst v nižších cenových kategoriích bude možný ve festivalové kanceláři, další kapacita bude případně do prodeje přidána v závislosti na dalším uvolnění bezpečnostních opatření.

Iva Bittová

Iva Bittová

Devatenáctá Lípa Musica nabídne hudbu symfonickou i komorní, klasickou i autorské večery se současnými tvůrci, jazz, blues, lidové inspirace nebo filmové melodie. V premiéře představí Josefa Špačka coby dirigenta, jeho nové instrumentální septeto, poprvé koncertně provede Jurkovičovy ukolébavky s Hanou Blažíkovou, Janou Semerádovou ad. či Haydnův kvartet Sedm posledních slov Vykupitele na kříži ve verzi s ženským hlasem, kterého se ujme Markéta Cukrová a Zemlinsky Quartet. Festival připomene klavírním recitálem Jana Bartoše 250 let od narození Ludwiga van Beethovena, představí současné osobnosti hudební tvorby a intepretace – Beatu Hlavenkovou, Ivu Bittovou, která vystoupí na benefičním koncertu pro Nadační fond Ozvěna, nebo Kattu. Letošní ročník uzavře Hudba stříbrného plátna, známé filmové melodie v podání Komorní filharmonie Pardubice a Jana Kučery. Chybět nebude ani tradiční spolupráce se ZUŠ Česká Lípa na projektu Má to smysl! s Josefem Špačkem a Miroslavem Sekerou. Mimoto festival nabídne i workshop s Ivou Bittovou v České Lípě.

OPSO

OPSO

Vstupenky na všechny koncerty je možné zakoupit on-line nebo ve festivalové kanceláři v Žižkově ulici č.p. 528/6 v České Lípě od 3. 6. 2020. Celková letošní prodejní kapacita činí přes 4 tisíce míst, s ohledem na aktuálně platná bezpečnostní opatření kvůli pandemii Covid-19 bylo do prodeje uvolněno zatím pouze 30 % vstupenek.

Podrobný program, včetně přehledu míst konání koncertů najdou zájemci na webových stránkách festivalu Lípa Musica.