Milovnice koní z Janova dobývá svět s puškou a na lyžích

Vyjela si parádní třetí místo, ale potlesk a nadšené výkřiky se ozývaly jen z hloučku týmových kolegů a pořadatelů. Naše janovská biatlonistka Markéta Davidová hned v úvodu právě probíhajícího Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě zazářila.

06. 03. 2020 Foto archiv M. Davidové a rodinný archiv

Všichni to víme, všichni jsme na ni hrdí, všichni si o tom povídáme nebo píšeme na sociálních sítích. Kvůli zákazu vstupu fanoušků na stadion z obav z koronaviru, je to ale trošku podivný – tichý úspěch. I tak jsme na naši Markétu pyšní! A držíme pěsti i jejím ostatním sportovním kolegů, na které ještě závodní výzvy v rámci Světového poháru čekají.

Třiadvacetiletá Markéta Davidová se posedmé v kariéře prosadila ve Světovém poháru na individuální stupně vítězů. V letošní sezoně už je to pro ni třetí bronzová medaile v individuálním závodě. „Jsem za to moc ráda, že to jsou medaile. Je to boží,“ nechala se slyšet po závodě Markéta.

Radost po úspěšném závodě a odpovídající na dotazy novinářů. 

Radost po úspěšném závodě a odpovídající na dotazy novinářů. 

Markéta Davidová začala s biatlonem v roce 2010, v roce 2018 se v Otepää stala juniorskou mistryní světa ve stíhacím závodu. Pochází z Janova nad Nisou a závodí za tým SKP Kornspitz Jablonec nad Nisou. Dále je dvojnásobnou medailistkou z Mistrovství světa juniorů v biatlonu 2016 v rumunském Cheile Grădiştei v závodech dorostenců. Na mistrovství Evropy juniorů v Novém Městě na Moravě zvítězila ve sprintu na 7,5 km a ve stíhacím závodu na 10 km a skončila 3. ve vytrvalostním závodu na 12,5 km. V sezoně 2018/19 doběhla ve vytrvalostním závodu v Pokljuce třetí, v lednu 2019 vyhrála sprint na Světovém poháru v Anterselvě, v hromadném závodu získala stříbro. Druhá skončila i ve vytrvalostním závodu v Canmore.

Je velkou milovníci zvířat a koní, především pak klisny Shellinky, za kterou chodí na farmu do Hraničné. Vystudovala Zoorehabilitaci a asistenční aktivity se zvířaty na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze. V roce 2019 obhájila svou bakalářskou práci na téma Kineziotejping jako metoda ve fyzioterapii koní a získala titul bakalář.

Mezi její velké fanoušky patří i její rodina, sestra, maminka bývalá volejbalistka a táta, bývalý basketbalový hráč a nynější trenér basketbalového týmu TJ Bižuterie Jablonec.