Muzeum už zdobí krystal. Na návštěvníky teprve čeká

Pozorní kolemjdoucí si jistě povšimli, že jablonecké Muzeum skla a bižuterie již má dokončenu neotřelou a moderní přístavbu v podobě krystalu. Řemeslníci ji a přilehlý park, předali k užívání v půlce března, návštěvníci objekt v celé kráse však poprvé spatří možná v květnu.

05. 04. 2020 Foto Radek Petrášek

Přístavba ve tvaru krystalu vznikla podle návrhu pražské společnosti Hlaváček architekti, který zvítězil v roce 2014 v architektonické soutěži. Jeho stavba trvala téměř dva roky. Vypadá jako broušený kámen a kromě toho, že se stane expozicí pod širým nebem, neboť jde o prosklený objekt, má také zářit do noci a stát se jakousi reklamou, která přitáhne návštěvníky do muzea.

„Naším záměrem bylo nejen získat nové prostory, ale přispět celým řešením ke zlepšení atraktivity muzea a jeho nejbližšího okolí. Proto jsme do realizace zahrnuli také celý muzejní park, který by se měl stát relaxační zónou a postupně též skleněnou galerií pod širým nebem,“ vysvětlila koncept řešení ředitelka Milada Valečková. V té souvislosti muzejníci doufají, že se uskuteční také plánovaná výstavba dopravního terminálu v Jablonci, která by k celkovému vyznění těchto úprav významně přispěla.

Nyní probíhá zkušební provoz a také odstraňování dílčích vad a nedodělků, které se na každé stavbě vždy vyskytnou. Návštěvníkům by se zcela prázdná budova i celý park měly poprvé otevřít o muzejní noci plánované na květen. „Mohu ujistit, že pohled skrz prosklenou fasádu na panorama jabloneckého Petřína je opravdu mimořádným zážitkem“, láká ředitelka k prohlídce. Poté se prostory opět uzavřou, a to ve 3. podlaží asi na měsíc z důvodu instalace svítidel v rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie Jablonec 2020, druhé podlaží zůstane uzavřeno ještě déle, protože v něm bude probíhat příprava nové stálé expozice vánočních ozdob s názvem Svět zázraků. Nebo chcete-li WoW (World of Wonders). Otevřít by se měla koncem letošního roku.

Autorem návrhu expozice skleněných ozdob je světoznámý designér Jakub Berdych. Nepůjde o standardní expozici, ale zážitkovou. Návštěvníka jí provede scénografický příběh, ve kterém narazí na moře, mrakodrapy i loď. Spatří také autorský film, který umělecky přiblíží výrobu ozdob.