Muž, který vtiskl mnoha místům i nás i v sousedních zemích jejich podobu a o němž vyšla publikace nazvaná „Jakob Schmeissner. Z mého života a tvorby“ autorky Petry Šternové z libereckého Národního památkového ústavu.

Jakob Schmeissner
„Norimberský architekt Jakob Schmeissner nebyl inovátorem na poli moderní architektury a žádná z jeho realizací se nestala „ikonickou stavbou“, která by změnila dějiny architektury. Byl jedním z mnoha pilných tvůrců, kteří tvořili v dobově obvyklých intencí a jejichž výtvory vydávají svědectví o době svého vzniku. Dějiny architektury „jen“ spoludotvářejí. Přesto byl jeho styl svébytný a pro daná prostředí obohacující,“ píše hned v úvodu knihy Petra Šternová a shrnuje tak architektovu stopu v historii.

Ukázka z knihy.
Její kniha je ostatně sondou nejen do tvorby, ale i života Jakoba Schmeissnera. Prohlédnout si můžete desítky realizovaných i nerealizovaných plánů na různé stavby i dobové snímky či kresby realizovaných domů a zajímavé je i doplnění snímky aktuálními, kdy mnohdy nešetrným zásahem domy ztratily původní architektem vtisknutou myšlenku i krásu.

Ukázka z knihy.
Kniha je katalogem jeho tuzemské i zahraniční tvorby. Celou publikaci však výrazně obzvláštňují architektovy rukopisně psané vzpomínky z roku 1946 a 1948 uložené v norimberském archivu, které jsou čtenáři předkládány jak v českém překladu, tak i originálním německém přepisu. Čtenáři je tak nabídnut působivý příběh architekta, jehož realizace v severních Čechách byly svázány zejména s rodinou průmyslníků Liebiegů, především Theodorem Liebiegem a jemu spřízněnou Helenou Schmittovou.
