Nová rozhledna na Luži už za pár dní přivítá první turisty

Posledních pár dní zbývá do zprovoznění nové rozhledny na Luži v Lužických horách. Slavnostně otevřena má být 21. srpna. Iniciátorem a investorem stavby je německá obec Großschönau, podporu má ale i ze strany českých okolních obcí. Těšit se můžeme na překrásné výhledy do okolí.

11. 08. 2020

Ke stavbě nové rozhledny byla využita stávající věž převaděče, jejímž majitelem je německý telekomunikační úřad. Postavena je z kovových dílů, které na vrchol dopravil vrtulník, doplní je dřevo a kámen. Vyhlídková plošina pro návštěvníky je vystavěna ve výšce 800 metrů a zastřešena, výstup vzhůru je po schodišti.

O výstavbu rozhledny na Luži Němci usilovali už více než 10 let. V roce 2010, kdy už to vypadalo na zahájení výstavby, záměr zmařily povodně. Teprve nyní se podařilo dát dohromady potřebnou sumu peněz, kdy část je placena i ze státní dotace, kterou obec Großschönau získala. Celkové náklady na stavbu jsou přes 750 tisíc eur.

Luž je s výškou 793 metrů nejvyšším vrcholem Lužických hor. Její část leží v Česku, na území Českolipska, druhá polovina již patří k Německu a je součástí okresu Zhořelec. Přístupná je z obou států po turistických stezkách.

Průběh stavby rozhledny v červnu 2020.