O víkendu ožijí zahrady, plovárna i louky

Kulturní a společenské akce se po nucené přestávce probouzí k životu. S příchodem června jejich počty rostou a návštěvníky lákají především do venkovních prostor, třeba na louky, plovárny i do zahrad. Zkuste vyrazit na některou z nich už tento víkend 6. a 7. června.

04. 06. 2020 Foto Hvězdárna Turnov.

Zahrady se otevřou zájemcům v rámci tradiční akce Víkend otevřených zahrad. Podívat se můžete třeba do Bredovské u zámku Lemberk, kde bude otevřený i letohrádek a připravena výstava nazvaná Lemberk v proměnách času. V sobotu i v neděli je zahrada otevřena od 10 do 16 hodin, v 11 a 14 hodin můžete na prohlídku s výkladem.

Další z otevřených zahrad v regionu jsou liberecké Vesecké trvalky. Hledejte je na adrese Vyhlídková 867 v Liberci, otevřeno bude v neděli 7. června v čase od 10 do 15 hodin.

Ochuzeni nezůstanou ani na Českolipsku, neboť se veřejnosti otevře Bylinková zahrada Levandule v Dubé. Uvidíte tam přes 120 druhů léčivých rostlin, trvalkové záhony, jezírko i ovčí pastviny nebo ovocný sad se starými odrůdami. Zahrada se otevře v sobotu 6. června od 10 do 16 hodin, komentované prohlídky jsou v 11 a ve 13 hodin.

Bylinková zahrada Levandule. Foto facebook zahrady

Bylinková zahrada Levandule. Foto facebook zahrady

Na louku můžete vyrazit na Dobrou Vodu do Jablonce nad Nisou na Luční trhy. V sobotu 6. června od 10 do 17 hodin můžete na Vítově u vyhlídky vodojemu poslouchat muziku, nakoupit v rozličných stáncích místních tvůrců, zacvičit si jógu, zajezdit si na koloběžkách nebo se s dětmi podívat na divadelní představení.

Dětský den na plovárně si užijete v sobotu 6. června od 11 do 16 hodin na Malé Skále. Děti se vyřádí v lanovém centru nebo na překážkách nebo u lukostřelby, kreativitu rozvinou třeba ve výtvarných dílnách a mohou se povozit i na koních.

Na dětský den můžete vyrazit i na Černou Studnici, kde ho na sobotu 6. června od 13 do 17 hodin připravili dobrovolní hasiči ze Smržovky. Na své si přijdou zejména milovníci hasičské techniky, která bude k vidění, stejně jako výstroj a výzbroj. Pro děti se chystají kreativní dílničky a soutěže a pěnový proud.

V neděli 7. června pak můžete vypravit na Hvězdárnu do Turnova, která se předvede v novém hávu. Připravena je prohlídka nového přístrojového vybavení a pozorování Slunce. Dozvíte se o zajímavých úkazech na obloze, které nás čekají v průběhu léta 2020 a přichystáno je i promítání o novinkách v astronomii a kosmonautice. Otevřeno bude od 14 do 18 hodin.