Od liberecké premiéry Herzova filmu uplynuly čtyři desítky let

Liberecký kraj je oblíbeným místem filmařů, a to nejenom současnosti, ale minulosti. Před čtyřiceti lety měli Liberečané jako první možnost vidět premiéru filmu Juraje Herze nazvaného Křehké vztahy.

13. 03. 2020

Celý se totiž natáčel v Liberci i na dalších místech našeho kraje, například ve Smržovce, Harrachově nebo v Jizerských horách.

Sociální drama natáčel Juraj Herz v průběhu roku 1979 a do hlavní role obsadil Vladimíra Kratinu. Ten ztvárnil postavu Tadeáše, který má za sebou bouřlivé mládí a pestrou minulost a také pobyt za mřížemi. Po všech těchto zkušenost se rozhodne usadit a pracuje jako řidič pro masokombinát. Seznámí se mladou matkou Bárou, která žije sama s dcerou. Jejich soužití však není žádnou idylkou, stejně jako vztahy Tadeáše s některými kolegy.

Děj zavede diváka do různých koutů našeho kraje. Nejrozpoznatelnější jsou scény z Liberce, kde Tadeáš s Bárou mají v obřadní síni historické budovy radnice svatbu, anebo pro ně hrají hudební výstup, po obřadu kolegové řezníci, před budovou radnice. Ve filmu jsou také velmi dobře vidět dobové reálie a ulice Liberce, například ulice 5. května, dnešní Soukenné náměstí s OD Ještěd, Pražská nebo Jizerská ulice, kde bydlí jeden z hrdinů příběhu.  Nechybí samozřejmě bývalá jatka nebo výhled na Liberec a Ještěd z panelákového bytu na Aloisině Výšině, kam se hrdinové filmu nastěhovali.

Filmový příběh se také odehrává v Harrachově nebo v Kořenově, kde jsou vidět zdejší stavení a chalupy i okolí.  Příběh diváka na skok zavede i k restauraci rozhledny na Černé Studnici, ve které pracuje bývalá Tadeášova láska jako servírka. 

Míst z našeho regionu je ve filmu celá řada a ne všechna se „hledačům“ filmových míst podařilo dosud identifikovat. Třeba některá poznáte.