Odešla Jaroslava Brychtová. Ikona českého sklářství

Ve věku 95 let zemřela Jaroslava Brychtová. Jedna z největších českých sklářek, která proslula zejména společnou tvorbou se svým manželem, Stanislavem Libenským. Železnobrodská sklářka a sochařka proslavila nejen Liberecký kraj, kde žila.

08. 04. 2020 Foto libensky.net

Mezi její, i pro laiky, nejznámější dílo patří plastiky v hotelu a vysílači na Ještědu. V minulém roce obdržela za své celoživotní působení i Poctu hejtmana Libereckého kraje.

O úmrtí Jaroslavy Brychtové informoval sochař Pavel Karous: „Dnes náhle zemřela ve věku 95 let, v jablonecké nemocnici, naše největší hvězda českého sklářství sochařka Jaroslava Brychtová. Myslím, že její ohromující práci, kterou vytvořila se svým manželem Stanislavem Libenským, není třeba mnoho připomínat, protože proslavila českou sklářskou tvorbu, vytvořila fenomén „Československé skleněné tavené plastiky“ a ve svém oboru bez přehánění patřila za nejlepší na celém světě.“

Karous vzpomíná také na to, že sám měl to štěstí několik měsíců pro Brychtovou pracovat jako asistent při modelování vitráží pro Královskou hradní kapli na hradě Špilberk a bydlel u ní ve  funkcionalistické vile v Železném Brodě, kde měla i ateliér. „Jáša, jak jsem ji směl říkat, byla nejen geniální tvůrce, s absolutní prostorovou představivostí a dříč, ale také úžasný, velmi vzdělaný, moudrý, milý a vtipný člověk. Miloval jsem ji a ctil, asi jako každý, kdo ji měl to štěstí poznat,“ uvedl, mimo jiné, k jejímu odchodu sochař.

Jaroslava Brychtová v roce 2019, při přebírání Pocty hejtmana Libereckého kraje.

Jaroslava Brychtová v roce 2019, při přebírání Pocty hejtmana Libereckého kraje.

Jaroslava Brychtová se narodila 18. července 1924 v Železném Brodě. V roce 1950 vystudovala VŠUP v Praze, jejím profesorem byl Karel Štipl. Zároveň vystudovala pražskou Akademii výtvarných umění pod vedením Jana Laudy. Působila v ateliéru v Železném Brodě společně se svým manželem Stanislavem Libenským, s nímž na prvních dílech spolupracovala již v roce 1954. Už o čtyři roky později dostali manželé příležitost reprezentovat československou sklářskou tvorbu na prestižní výstavě Expo 58 v Bruselu. Jsou autory plastik na vysílači Ještěd a desítek dalších děl, vytvořených zejména pro architekturu. Její umění bylo oceněno i řadou cen, nejen v České republice, ale i v zahraničí, například 1958  World Exposition EXPO 1958, Bruxelles, Grand Prix, 1967 Internationale Handwerksmesse, München, Bayerischer Staatspreis - Goldenmedaille, 1967 Laureát státní ceny Klementa Gottwalda, 1984 Rakow Award for Excellence in the Art od Glass, Corning, 1985 Zweiter Coburger Glaspreis, Coburg, Ehrenpreis, 1989 Chevaliere do I' ondre des arts et des lettres, Paris, Art Prize, 1995 Internationale Handwerksmesse, München, Bayerischer Staatspreis – Goldenmedaille a celá řada dalších.

Jaroslavě Brychtové byla také udělena Pocta hejtmana Libereckého kraje „Stále vzpomínám na naše setkání loni na podzim, kdy jsem paní Brychtové měl možnost předat Poctu hejtmana za celoživotní přínos v oboru sklářství a výtvarnictví. Čest její památce,“ poznamenal k odchodu sklářky hejtman Martin Půta.