Perličkové vánoční ozdoby jsou dědictvím našich předků

Starostové pro Liberecký kraj se rozhodli v současné nelehké době poskytnout zdarma své pronajaté billboardové plochy pro podzimní krajské volby vybraným regionálním výrobcům. Namísto předvolební kampaně tak upozorní na kvalitní výrobky a služby z našeho kraje. V Kraji na severu vám všechny takto vybrané regionální firmy navíc představíme v samostatných profilech. Nositelem jedinečné a unikátní tradice je malá rodinná firma z Poniklé v Krkonoších. Pod rukama jejích členů vznikají perličkové vánoční ozdoby, které lidé ve zdejší vesnici vyrábí už od roku 1902.

29. 06. 2020

Výrobou skleněných perlí a perličkových vánočních ozdob se v ponikelské firmě Rautis věnuje celá rodina Kulhavých. Tradici dědí z generace na generaci a jsou poslední firmou na světě, které se podařilo zachovat staré technologie a udržet výrobu stále aktuální a živou.  První dílny na foukané perličky v Poniklé vznikaly už na konci 19. století a „perlařinou“ se často živily celé rodiny. Způsob foukání perliček a výroby ozdob se od svého počátku příliš nezměnil.

Ve firmě Rautis si můžete prohlédnout celý výrobní proces – foukání ze skleněných trubic, stříbření, barvení a řezání perlí, na něž navazuje montáž ozdob. To vše během prohlídek, které tady pro zájemce pořádají. Vše je ruční práce, během exkurze zjistíte, že každá perlička projde minimálně šesti rukama, než se dostane na ozdobu. V Rautisu nabízí na 600 druhů výrobků. Jsou to nejenom vánoční ozdoby ze skleněných perliček, ale také například velikonoční kolekce nebo hobby sety, ze kterých si může každý doma sestavit vlastnoručně svoji vánoční ozdobu. Nabízejí ale také hobby sety perličkového materiálu a kovodílů pro sestavení ozdob podle vlastní fantazie nebo zájemcům vyrobí ozdoby na přání.

V Poniklé pořádají také workshopy pro skupiny, při nichž si přímo v prostorách Rautisu mohou účastníci, pod vedením zkušených tvůrců, vyrobit ozdobu a nahlédnout pod pokličku výroby skleněných vánočních ozdob z perliček.  Anebo mohou přijet skláři přímo za vámi. V Rautisu mají také speciálně pro školní třídy připravené kreativní sady na výrobu 50 ozdob. Děti se díky nim mohou přímo během vyučování seznámit s řemeslem a vyrobit si vlastní ozdobu. Sada obsahuje veškerý potřebný materiál, metodické postřehy, podrobný návod a vzorek hotové ozdoby. Součástí sady je i krátké video o tom, jak dal Krakonoš perlařské řemeslo lidem, na němž jsou zachyceny všechny výrobní postupy předcházející samotnému splétání ozdob. Naučit se smontovat perličkovou ozdobu ale mohou i zájemci z řad veřejnosti a jednotlivci, a to v kreativní dílně Rautisu přímo v Poniklé.

Historie výroby skleněných perlí v Poniklé sahá až do konce 19. Století, kdy do Poniklé pronikla z Jablonce nad Nisou znalost unikátní sklářské technologie – foukání dutých perlí ze skleněných trubic. Postupem času se zde toto řemeslo uchytilo a kromě foukání se zde začaly perličky i dál zpracovávat – stříbřit, řezat a navlékat. V době nejvyšší konjunktury od začátku 20. století do první světové války v Poniklé a okolí působilo na 400 výrobců perlí. Perličky se vyvážely přes jablonecké exportní domy do celého světa a sloužily zejména na bižuterii a zdobení oděvů.

V roce 1902 byla v Poniklé Stanislavem Hornou založena první firma na foukané perle, která fungovala na faktorském principu – faktor měl domácí zaměstnance, kterým dodával surovinu, odebíral od nich polotovar a dál jej zpracovával. Horna zaměstnával domácí foukače, jimž dodával skleněné trubice a odebíral od nich nafoukané perle, které svezl do centrální dílny, kde se nastříbřily. Nastříbřené perle pak putovaly k domácím řezáčům a navlékačům, od nichž se vracely navléknuté svazky perliček. Ty se v centrální dílně balily a připravovaly dle objednávek na export.

Po velké krizi odbytu perlí, po roce 1912, přichází na scénu nový výrobek – perličkové vánoční ozdoby. Díky nové módě zdobení vánočního stromku, která se u nás tou dobou začala více rozšiřovat, zažily perličkové ozdoby rychlí vzestup a prodávaly se po celé Evropě. Výrobu pak zbrzdila druhá světová válka a poválečné znárodnění Hornovy firmy a dalších ponikelských dílen. Po roce 1948 byla výroba v Poniklé začleněna do provozů Skleněné bižuterie a Železnobrodského skla, kde byla okrajovým oborem. Po roce 1989 se podařilo ponikelskou dílnu, sídlící v původních Hornových budovách, privatizovat a perličkové ozdoby se začaly opět více objevovat na světových trzích.

Díky firmě Rautis a lidem, kteří berou práci jako poslání, řemeslo žije dál! Jedinečnost perlařského řemesla byla oceněna i zápisy na prestižní seznamy nehmotného kulturního dědictví. V roce 2015 byla Tradice výroby vánočních ozdob ze skleněných perliček je zapsána na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Libereckého kraje. Ve stejném roce je také Lidová tradice výroby vánočních ozdob ze skleněných perliček zapsáno na Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky. O dva roky později je Ruční výroba ozdob z foukaných skleněných perlí pro vánoční stromek nominována na zápis do Seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

O perlařině a řemeslu také vypráví poutavá a působivá kniha Perličkové ozdoby z Poniklé, jejíž autorkou je Barbora Kulhavá. Pořídit si ji nebo některou z ozdob či set k sestavení si můžete na internetových stránkách firmy Rautis. Osobně můžete navštívit firmu v Poniklé denně. Exkurze probíhají každý́ den a začínají ve firemní prodejně v Poniklé čp. 153. Časy exkurzí: pondělí – pátek: 9, 11, 13 a 15 hodin, sobota – neděle: 9, 10, 11, 12, 13, 14 a 15 hodin, státní svátky a letní prázdniny: pondělí – neděle: 9, 10, 11, 12, 13, 14 a 15 hodin. Otvírací doba firemní prodejny: Po-Ne: 9 – 17 hodin. Podpořte regionálního výrobce!

Spoustu dalších regionálních výrobců z Libereckého kraje najdete na www.krajnaseveru.cz/pomahame .