Po oblíbené výletní restauraci zbyly na Výhledech jen kamenné schody

Dřevěnou věž ornitologické pozorovatelny z dálky jen těžko zahlédnete. Objevíte ji vlastně až ve chvíli, kdy vyšplháte na vrchol kopce ve výšce 569 m.n.m., kde na skále zve ke zdolání a láká na pohledy na protilehlé kopce Ještědského hřbetu.

06. 03. 2020

Výhledy nad Horním Vítkovem přitom koncem předminulého století patřily k oblíbenému turistickému místu a dokonce zde stávala i půvabná výletní restaurace, kam chodili dámy v kloboucích a pánové s vycházkovými hůlkami.

Hraniční kopec Výhledy/Gickelsberg/Guślarz objevili první turisté už před rokem 1864, kdy tu byl vztyčen žulový sloup označující trigonometrický bod saské královské triangulace. Po roce 1945 zmizel, ale znovu se objevil a byl opět postaven v roce 2003.

První prkennou boudu na vrcholu postavil loutkář Köhler, tu však zničili během prusko-rakouské války pruští vojáci. První kamennou restauraci tady vybudoval pekař Karl Josef Wildner v roce 1872. Vrchol doslova přitahoval sváteční i ostřílené pocestné či cestovatele a podnik dobře prosperoval, i když měnil majitele. Jeden z nich dokonce zahynul po zásahu bleskem přímo v restauraci, ale ta byla po požáru opět obnovena. Posledním nájemcem byl F. Porshe z Nového Města pod Smrkem. Pak přišla 2. světová válka, následovalo vysídlení Němců a lidé, kteří do příhraničí přišli, už kouzlo Výhledů neobjevili. Po roce 1948 restauraci pohraničníci strhli a dodnes zůstaly zachovány pouze schody.

Až v roce 2014 byla na vrcholu postavena ptačí pozorovatelna, z níž je omezený výhled do okolí. Stojí zde také zastřešený dřevěný altán k posezení a je tu ohniště. Klub Českých turistů v Chrastavě a osadní výbor ve Vítkově každoročně pořádají hvězdicový turistický výšlap VÝHLEDY. Tehdy se tu setkávají desítky turistů z Česka, Německa i Polska.  

Tip na výlet: z autobusové zastávky Horní Vítkov, ke kostelu Navštívení Panny Marie a dále po žluté a zelené turistické značce