Pocty hejtmana 2020: Jiří Dostál

V našem novém seriálu si postupně představujeme osobnosti, které nedávno hejtman Libereckého kraje Martin Půta ocenil za jejich celoživotní přínos našemu kraji. Poctu hejtmana za celoživotní přínos v oblasti výtvarnictví obdržel akad. soch. Jiří Dostál.

09. 01. 2021

Renomovaný umělec, výtvarník, sochař a především medailér Jiří Dostál je výraznou osobností našeho regionu. Do povědomí mnohých se zapsal nejenom zejména jako návrhář celé řady českých pamětních medailí a mincí, ale také jako pedagog a člověk aktivně se zapojující do dění.

Akademický sochař Jiří Dostál se narodil v roce 1945 v Nové Pace. Je absolventem Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě (1959–1963) a Vysoké školy uměleckoprůmyslová v Praze, kde studoval v ateliéru skla proslulého prof. Stanislava Libenského (1964–1970). „Nepřestává mě fascinovat, jak ohromně lidský vztah k nám měl. Jak nám rozuměl, jak nás měl rád. Jak otevřeně s námi mluvil. Když třeba hodnotil naše práce, nikdy neřekl, že je to hrozný. V každé věci si dokázal najít aspoň kousek, který za to stál a od něho se dokázal dostat k tomu, co byste měli zlepšit, udělat jinak. Byl to nejgeniálnější pedagog, jakého jsem kdy poznal. Nikdy nás neponížil, měl s námi trpělivost a chápal nás,“ vzpomínal Jiří Dostál na profesora Libenského v rozhovoru pro Jizerské ticho.

Od roku 1990 vedl kovorytecký ateliér na jablonecké uměleckoprůmyslové škole a v letech 1991–2012 na Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné škole v Jablonci nad Nisou působil jako ředitel. V případě druhé jmenované zde založil obor „Ražená medaile a mince“ nebo „Propagační design“. Výrazně se také podílel na rozvoji nejen těchto oborů, ale celé školy jako takové.

Jiří Dostál je autorem řady návrhů českých pamětních mincí a medailí. Jako všestranný umělec se zabývá také grafikou, malbou a průmyslovým designem. Jeho sochy zdobí několik měst v severních a východních Čechách, Liberec a Jablonec nad Nisou nevyjímaje. Jeho díla jsou zastoupena v českých galeriích, od roku 1969 měl mnoho samostatných i kolektivních výstav. Za svou práci získal mnohá ocenění, například cenu Za vynikající průmyslový design. Je členem Asociace umělců medailérů ČR. Spolupracuje s Českou národní bankou v Komisi pro posuzování návrhů na české peníze.