Pocty hejtmana 2020: Luboš Hes

V našem novém seriálu si postupně představíme všechny osobnosti, které nedávno hejtman Martin Půta ocenil za jejich celoživotní přínos našemu kraji. Poctu hejtmana v oblasti textilního výzkumu obdržel autor více jak 65 patentů a 400 odborných publikací, Prof. Ing. Luboš Hes, Dr.Sc., dr.h.c.

06. 01. 2021

Liberecký rodák pracoval šestnáct let ve Výzkumném ústavu textilních strojů a následně spojil svůj profesní život Technickou univerzitou v Liberci, kde se i ve svých 76 letech na katedře hodnocení textilií Fakulty textilní věnuje komfortu textilií. „Zabývám se především studiem vlivu vlhkosti na komfortní vlastnosti textilií, kde díky původním speciálním přístrojům získáváme spoustu dosud nových poznatků.“

Profesor Hes také působil hned na několika světových univerzitách a je i držitelem prestižního ocenění Česká hlava a celé řady dalších vyznamenání od mnoha renomovaných světových institucí. Díky jeho 65 patentům je po celém světě zkonstruováno na 150 různých moderních přístrojů, které vyrábějí materiál, který nabízí nejen tepelný komfort, ale zároveň zabraňuje pocení.