Pocty hejtmana 2020: plk. František Truhlář

V našem novém seriálu si postupně představíme všechny osobnosti, které nedávno hejtman Martin Půta ocenil za jejich celoživotní přínos našemu kraji. Poctu hejtmana za mimořádný přínos při leteckých bojích II. světové války obdržel in memoriam plk. František Truhlář.

17. 12. 2020

Rodák z Lomnice nad Popelky opustil v roce 1940 - ve svých třiadvaceti letech - nacisty okupovanou vlast, aby se podobně jako mnoho jeho dalších kamarádů z armády stal ve Velké Británii členem nově vznikající 311. československé bombardovací perutě RAF. Hned při třetím bojovém letu ale nešťastnou náhodou havaroval, když se jeho bombardér při návratu na základnu srazil s balónovou baráží. Tragickou nehodu přežil jako jediný člen šestičlenné posádky, utrpěl ale těžké popáleniny. Podstoupil několik bolestivých plastických operací, ale už po roce se na vlastní žádost vrátil do boje, tentokrát k 312. československé stíhací peruti.

František Truhlář na lomnickém letišti krátce před svou tragickou smrtí v roce 1946.

František Truhlář na lomnickém letišti krátce před svou tragickou smrtí v roce 1946.

V roce 1944 František Truhlář opět havaroval, tentokrát když jeho Spitfiru vysadil motor pro nedostatek paliva. Během nouzového přistání utrpěl další popáleniny a znovu ho čekaly další plastické operace. Po konci války se vrátil zpět do vlasti, kde se ale často stával terčem posměchu pro svou popálenou tvář. „Už nejsem k ničemu, jenom abych strašil malé děti,“ řekl tehdy svým přátelům. Když proto 3. prosince 1946 zahynul při pádu letadla přímo ve své rodné Lomnici nad Popelkou, mnoho lidí se domnívalo, že se jednalo o sebevraždu. Podle očitých svědků havárie ale šlo o leteckou nekázeň při předvádění výkrutu domácímu obecenstvu.

Památník Františka Truhláře v Lomnici nad Popelkou, který tvoří i maketa křídla letounu, ve kterém bojoval.

Památník Františka Truhláře v Lomnici nad Popelkou, který tvoří i maketa křídla letounu, ve kterém bojoval.

Lomničtí na svého slavného a odvážného rodáka nikdy nezapomněli a v roce 1971 mu odhalili hned vedle náměstí pomník. V roce 1991 byl František Truhlář v rámci rehabilitace letců sloužících v Anglii povýšen in memoriam do hodnosti plukovníka.

V roce 2008 natočil Ondřej Krejcar o Františku Truhlářovi dokument s názvem Nepřítelem osudu.