Pocty hejtmana 2020: Svatava Hejralová

V našem novém seriálu si postupně představujeme osobnosti, které nedávno hejtman Martin Půta ocenil za jejich celoživotní přínos našemu kraji. Poctu hejtmana za celoživotní přínos v oblasti divadelního umění obdržela Svatava Hejralová.

Jilemnická rodačka je už roku 1972 svázána s Divadelním spolkem Krakonoš ve Vysokém nad Jizerou. Tehdy se stala jeho členkou. Stejně tak je její jméno spjato s jednou z nejznámějších divadelních přehlídek venkovských divadelních souborů – Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou. K divadlu se dostala díky svému otci, který ji k němu směroval již od útlého mládí, a zůstala u něj profesně dodnes. Je nejmladší nositelkou Zlatého odznaku Josefa Kajetána Tyla, který je udělován jako výraz ocenění mimořádných zásluh o rozvoj amatérského divadla.

Krakonošův divadelní podzim, přípravný výbor, 2000

Krakonošův divadelní podzim, přípravný výbor, 2000

V počátcích začínala jako hosteska při národní přehlídce venkovského divadla, za svou divadelní kariéru nastudovala tři desítky rolí. Získala několikrát ocenění za herecký výkon, jmenovitě za výkony v představeních Strakonický dudák, Zdaleka ne tak ošklivá, Republika. Od roku 1990 je předsedkyní Přípravného výboru Národní přehlídky venkovských divadelních souborů - Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou a od roku 2006 je ředitelkou přehlídky.

Svatava Hejralová se mimo jiné věnuje lyžování a je rozhodčí ve Ski klubu ve Vysokém nad Jizerou.