Pocty hejtmana 2020: Walter Wiener

V našem novém seriálu si postupně představíme všechny osobnosti, které nedávno hejtman Martin Půta ocenil za jejich celoživotní přínos našemu kraji. Poctu hejtmana za celoživotní a mimořádný přínos v oblasti ornitologie a standardizace chovu okrasného ptactva obdržel nedávno zesnulý světoznámý ornitolog z Hrádku nad Nisou.

04. 01. 2021

Walter Wiener byl po celém světě známý jako autor všeobecně uznávaných standardů v chovu cizokrajného ptactva a kanárů. Ale stejně jako mnoho jiných lidí jeho generace, i do jeho životních osudů naplno zasáhla II. světová válka. Až do roku 1938 bydlel v rodném Liberci, odkud ale celá německo-židovská rodina z obav před nacisty uprchla. Otce nacisté poslali do koncentračního tábora Sachsenhausen, dva bratři uprchli do zahraničí, kde sloužili v britské armádě. Třetí bratr se pod falešnou identitou ukrýval v Praze. 

Jedna z mnoha uznávaných odborných publikací, které Walter Wiener během své dlouholeté praxe vydal.

Jedna z mnoha uznávaných odborných publikací, které Walter Wiener během své dlouholeté praxe vydal.

Stejně jako tehdy desetiletý Walter, kterého matka odvezla do Loučné v Hrádku nad Nisou, kde se dlouhých šest let ukrýval na půdě místního německého hostinského. Když se jeho úkryt v roce 1944 prozradil, podařilo se mu uprchnout. Po válce se celá rodina šťastně znovu setkala a krátce nato odchází Walter společně se svým bratrem do Izraele, do tamní právě vznikající armády. Začátkem padesátých let se ale vrátil zpět do vlasti, kde již zůstal a postupně se vypracoval ve světově uznávaného ornitologického experta.

Walter Wiener, který jako mezinárodní posuzovatel reprezentoval naši zemi na světových výstavách ve Vídni či Paříži a stal se také držitel nejvyššího vyznamenání Světové ornitologické konference, zemřel 15. prosince 2020 ve věku 92 let.