Postavili ji před sto lety. Dnes už rozhlednu nenajdete

Liberecký kraj je doslova posetý rozhlednami. Velká část z nich byla postavena na přelomu 19. – 20. století, především díky nadšení spolků. Vyhlídková věž, jejímž cílem mělo být přilákat co nejvíc turistů, stála také u Janova nad Nisou.

14. 04. 2020

U pověstmi opředené skály Trniště ji nechal postavit ve 20. letech minulého století hostinský Jantsch. Podíl na jejím vzniku měli i členové Německého horského spolku, kteří zdejší místo zpřístupnili turistům a výletníkům a zřídili pro ně vyhlídku na skále.

Podnikavý hostinský nejprve na místě vyhlídky postavil horskou chatu a nazval ji Na Trništi (Dornstbaude) – později se stala známou jako Hašlerova chata. A protože se snažil do svého pohostinství přilákat co nejvíce hostů, vymýšlel různá lákadla. V období rozmachu rozhleden a vyhlídkových věží, proto nechal v roce 1929 k chatě přistavět dřevěnou, 18 metrů vysokou, rozhlednu.

Rozhledna rozhodně zaujala i svoji netradiční podobou. Byla velmi štíhlá a po celém obvodu opláštěná, na vrcholu pak měla vyhlídkovou plošinu.

Bohužel rozhledna se „nedožila“ ani dvaceti let. Potkal ji podobný osud jako většinu dřevěných rozhleden. Osiřela, nikdo ji neudržoval a tak spadla někdy v průběhu válečných let. V upomínku na rozhlednu zůstaly pouze staré pohlednice.