Před sto čtrnácti lety slavnostně otevírali původní hotel na Ještědu

Sto čtrnáct let by oslavila původní stavba horského hotelu Ještěd, pokud by ji v roce 1963 nestrávil oheň. Dne 27. ledna roku 1907 slavnostně otevřel novou dominantu nad Libercem Německý horský spolek pro Ještěd a Jizerské hory.

27. 01. 2021

Stavba trvala necelého půl roku, neboť základní kámen byl položen 27. června 1906. Velkolepou a rozsáhlou stavbu vyprojektoval a postavil stavitel Ernst Schäffer. Nový rozsáhlý hotelový komplex nabízel 23 hostinských pokojů a noclehárnu, lidé se zde také mohli stravovat. Horský spolek zde měl vlastní spolkové prostory a významnou dominantní částí stavby se stala vyhlídková věž s rozhlednou a restaurací s vyhlídkou, měřící 23 metrů.

Stylizovaná pohlednice s horským hotelem na Ještědu.

Stylizovaná pohlednice s horským hotelem na Ještědu.

Horský hotel Ještěd se těšil velké oblibě Liberečanů i přespolních. O dva roky později po jeho otevření odtud, v rámci podpory zimních sportů, byla vytvořena také sáňkařská dráha.

Starý hotel v pozadí na dobovém snímku. Zdroj: liberecvminulostiasoucasnosti.cz

Starý hotel v pozadí na dobovém snímku. Zdroj: liberecvminulostiasoucasnosti.cz

NĚMECKÝ HORSKÝ SPOLEK PRO JEŠTĚD A JIZERSKÉ HORY vznikl v Liberci roku 1884. O rok později vznikly jeho skupiny v Hejnicích a Luhu a o dva roky později už měl horský spolek 10 dalších místních skupin a celkem 1600 členů. Posláním spolku byl rozvoj turistiky. V dubnu 1885 členové spolku vyznačili první turistickou cestu od libereckého nádraží přes Císařský kámen, Mojžíšův pramen do Vesce. Činnost spolku otevřela turistům Jizerské hory, kde se postarali jeho členové o vyznačení řady tras, zbudování vyhlídek a cest, turistických chat a později i rozhleden.  

Dřevěná chata na Ještědu se dočkala tragického konce, když ji 31. ledna 1963 zachvátil požár. Podle pozdějšího šetření příčin vzniku požáru začalo hořet kvůli vznícení uvnitř duté stěny obložené korkovými deskami, ke kterému došlo při rozehřívání zamrzlého vodovodního potrubí plamenem z benzínové lampy.

Požár Ještědu.

Požár Ještědu.

 Navíc hasičům byl požár nahlášen až téměř tři čtvrtě hodiny po vzniku. Jejich práci velmi komplikovala silná námraza, teploty kolem mínus 10 stupňů a silný vítr. To také způsobilo, že jediná přístupová silnice byla zavátá sněhem. A tak hasiči mohli zasahovat prakticky jen s využitím nářadí a ručních hasicích přístrojů. O záchranu části vnitřního vybavení se pak společnými silami postarali personál restaurace i vysílače, hoteloví hosté a vojáci. Výše škody byla vyčíslena na necelé 3 miliony korun.  

Po požáru v roce 1963. Zdroj: jested.cz

Po požáru v roce 1963. Zdroj: jested.cz