Příběh záhadně zmizelé Ivany zazní v dokumentu

Jeden z nejzáhadnějších kriminálních případů novodobé historie opět ožije. V osmidílném krimi podcastu Pohřešovaná, dokumentarista Petr Hátle zrekonstruuje případ zmizení čtrnáctileté dívky Ivany Koškové z Příšovic na Liberecku, který zůstal dodnes nevyřešený. Premiéru bude mí v dubnu na podcastové platformě Audionaut.

31. 03. 2020 Foto pohřešovaná Ivana Košková

Dokumentarista Petr Hátle se o případ začal zajímat přesně po dvaceti letech od události, kdy kvůli uplynutí promlčecí lhůty již nemůže být případný pachatel trestně stíhán.

Čtrnáctiletá Ivana Košková z Příšovic na Liberecku jela v červenci 1997 na kole k tetě do vedlejší vesnice. Na místo ale nedorazila. Zmizela a nikdy se nenašla. „Jsem stejně starý jako Ivana a také pocházím ze severu Čech. Na případ jsem narazil v tisku pár měsíců před dvacátým výročím jejího zmizení a silně se mi vybavily vzpomínky na dobu, kdy se ztratila, a jak intenzivně se o tom tenkrát mluvilo. Překvapilo mě, že se v případu neobjevily žádné nové skutečnosti, i to pro mě bylo impulsem se k případu z pozice dokumentaristy vrátit,“ říká režisér Petr Hátle.

Místo, kde byla naposledy viděna pohřešovaná Ivana Košková.

Místo, kde byla naposledy viděna pohřešovaná Ivana Košková.

V posledních letech se o Ivanině zmizení v médiích psalo poměrně pravidelně. Žádné nové informace se však k případu neobjevily. Dokumentarista Hátle v rámci svého pátrání úzce spolupracoval s libereckými vyšetřovateli Janem Třešňákem a Vladimírem Sadílkem, kontaktoval rodinu Koškových, točil rozhovory s učiteli, spolužákem či policejní psycholožkou Ludmilou Čírtkovou nebo novinářkou Miladou Prokopovou, která se případu podrobně věnovala před patnácti lety. „Snažil jsem se zjistit více a myslím, že se nám podařilo objevit velké množství faktů, o kterých netušilo ani nejbližší okolí Ivany. Dík patří i libereckým vyšetřovatelům,“ dodává Hátle.

Petr Hátle se také v Pohřešované pokouší zjistit, jak náhlé zmizení Ivany Koškové, které dodnes nebylo objasněno, ovlivnilo životy jejích blízkých. Ve většině případů se totiž pohřešované dítě najde, případně policie alespoň zveřejní hypotézu o tom, co se stalo. U Ivany ale žádná oficiální verze neexistuje, což z jejího zmizení dělá jeden z nejzáhadnějších případů polistopadové kriminalistiky.

Mapa oblasti.

Mapa oblasti.

Pohřešovaná se začala natáčet v roce 2017. Původně mělo jít o dokumentární film, ale hlavní postavy děje nebyly ochotné vystupovat před kamerou. Proto se nakonec tvůrci rozhodli pro zvukový dokument. Jde tak o jeden z prvních podcastových seriálů, které v Česku vznikaly. Osmidílný krimi podcast Pohřešovaná si můžete poslechnout na obvyklých streamovacích službách nebo na webu Audionaut.