Psí láska míří do kin v rámci festivalu Jeden svět

Psí láska. Nový dokumentární film o naší skvělé musherce Janě Henychové z Lučan nad Nisou míří do kin. V březnu jej jeho autorka, režisérka Linda Kallistová Jablonská, uvede v rámci festivalu Jeden svět 2020.

22. 02. 2020 Foto achiv Jany Henychové

Těšit se na promítání můžou diváci i v Jablonci nad Nisou, kde bude film uvedený 23. března od 19.30 hodin v Klubu Na Rampě. Chybět nebude ani česká závodnice, která zodpoví případné otázky diváků.

Dokument vypráví o Janě Henychové a jejím úsilí ve dvanácti dnech překonat 1 200 kilometrů dlouhý závod psích spřežení Finnmarksløpet, do nějž se opakovaně pouští.

„V létě Jana pořádá „psí“ tábory pro děti a vydělává si na to, aby se z Jizerských hor mohla přesunout 1 500 kilometrů na sever, do zimního Švédska. Tam se svými čtyřnohými spoluzávodníky zahajuje tříměsíční trénink, často v teplotách hluboko pod nulou. Připravují se na cíl ještě náročnější: zdolání drsného dálkového závodu, který se rok od roku víc profesionalizuje a amatérům jako Jana nastavuje vysokou laťku. Udrží Jana krok s ostatními v tomto náročném sportu, který bývá doménou mužů?“ shrnuje režisérka stručně dokument. Filmu dominují záběry podmanivé severské krajiny, ale točí se především kolem hlavní hrdinky a jejího životního stylu.

„Film vlastně vůbec není o mushingu ani o mé osobě. Přijde mi, že je hlavně o hledání spokojeného života a o rozhodnutí, které pak přináší své důsledky," dodává Jana Henychová.