Rudolf Burkert: Zapomenutý vítěz z Jizerských hor

Rudolf Burkert se stal v roce 1928 vůbec prvním československým reprezentantem, který dokázal získat medaili na zimních olympijských hrách. Jeho další osudy ale už zdaleka tak veselé nebyly...

18. 02. 2020

Byla sobota 18. února 1928 a na II. Zimních olympijských hrách ve švýcarském Svatém Mořici právě skončily skoky na lyžích na středním můstku. Tento okamžik se navždy zapíše do dějin československého, resp. českého sportu, který si do statistik právě připsal svou vůbec první medaili ze zimních olympiády. Byla bronzová a skoky o délce 57 a 59,5 metru ji vybojoval rodák z Polubného v Jizerských horách, Rudolf Burkert. Zdaleka to ale nebyl jeho jediný velký mezinárodní úspěch, když o rok dřív dokázal získat titul mistra světa, tentokrát v severské kombinaci. Podobně významného výsledku dosáhl Burkert ještě v roce 1933 ziskem stříbrné medaile na mistrovství světa ve skocích na lyžích.

Rudolf Burkert mezi částí členů československé výpravy na II. Zimní olympijské hry ve Svatém Mořici v roce 1928.

Rudolf Burkert mezi částí členů československé výpravy na II. Zimní olympijské hry ve Svatém Mořici v roce 1928.

Burkertova úspěšná sportovní kariéra ale skončila už o rok později, kdy při jednom skoku dopadl tak nešťastně, že si způsobil komplikovanou zlomeninu nohy. Svět ale o pár let později začaly trápit mnohem větší starosti, když vypukla II. světová válka. Následky vážného zranění nohy ale tentokrát přišlo Burkertovi vhod, když už jako německý občan (Polubný se stal na základě mnichovské dohody koncem září 1938 součástí Německa) nemusel narukovat do války. Burkertův německý původ byl také příčinou jeho poválečných problémů. I když nebyl odsunut, jeho někdejší sportovní sláva a úspěchy byly pečlivě opomíjeny.

Až do své emigrace v roce 1968, kdy se odstěhoval i s rodinou do tehdejšího západního Německa, pracoval v albrechtické Tofě (dnes Detoa), kde vykládal vagóny, pracoval na pile a jezdil traktorem. Staral se také o tamní lyžařské vleky. První český medailista ze zimních olympijských her zemřel zcela zapomenut v Německu v roce 1985, ve věku nedožitých 81 let. O všechny Burkertovi sportovní trofeje včetně jeho bronzové olympijské medaile se ale pečlivě dál starala jeho rodina, aby je v roce 2013 věnovala Jaroslavu Zemanovi, senátorovi, starostovi Albrechtic a řediteli společnosti Detoa. A ten je na stálo vystavil právě v prostorách albrechtické továrny, kde si je v tamní speciální expozici můžete prohlédnout i vy.

Muzeum výroby hraček, expozice Slavní sportovci. Detoa, Jiřetín pod Bukovou 6, Albrechtice v Jizerských horách.