Seva spojuje

Starostové pro Liberecký kraj se rozhodli v současné nelehké době poskytnout zdarma své pronajaté billboardové plochy pro podzimní krajské volby vybraným regionálním výrobcům. Namísto předvolební kampaně tak upozorní na kvalitní výrobky a služby z našeho kraje. V Kraji na severu vám všechny takto vybrané regionální firmy ještě navíc představíme v samostatných profilech. Jako první přichází na řadu výrobce legendárních hraček Seva ze Slané u Semil.

05. 06. 2020

Pokud navštívíte právě probíhající výstavu Kovozávody Semily – hravě i zdravě v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech, ihned zjistíte, že s velkou částí vystavovaných exponátů jste si podle všeho hráli jako děti. Tedy pokud je vám aspoň třicet pět let. Magnetická tabulka, stříkací pistolky v podobě filmové kamery, minitelevizory na diapozitivy, tlačítkové vodní hry, foukací míček… Vzpomínáte? A pak samozřejmě dvě nejslavnější hračky pocházející z někdejších Kovozávodů Semily. Seva a Monti System. Jak polytechnická stavebnice, tak i věrné skládací modely aut patří bez jakéhokoli přehánění ke světové špičce. Díky rodinné firmě Beneš a Lát, která obnovila jejich výrobu v roce 2005, se nedaleko Semil úspěšně vyrábějí dodnes.

Jedním z někdejších slavných výrobků Kovozávodu Semily, nyní Seva, byl i minitelevizor na diapozitivy.

Jedním z někdejších slavných výrobků Kovozávodu Semily, nyní Seva, byl i minitelevizor na diapozitivy.

Jen málokterá hračka vzbudila za minulého režimu takové pozdvižení jako model legendární liazky z pouštní rallye Paříž-Dakar. Když se v roce 1986 poprvé objevila na trhu, strhlo se doslova davové šílenství a sehnat model slavného auta řady Monti System se rovnalo téměř zázraku. Není divu. Kromě už tak velké slávy samotného závodního kamionu LIAZ nadchlo malé i velké zákazníky důmyslné zpracování stavebnice. K sestavení modelu autíčka totiž není potřeba žádné lepidlo, vše sestavíte zacvakáváním jednotlivých zámků, úchytů a dalších pružných mechanismů. Výsledný model ozdobený do posledního detailu vyvedenými samolepkami je navíc dokonalou replikou skutečné předlohy. Kromě slavné liazky nabízí řada Monti System celou řadu dalších modelů, kterých se celkem prodalo už víc jak 6,5 milionu kusů.

Legenda všech legend, model slavné liazky z rallye Paříž-Dakar, kterou Seva vyrábí od roku 1986 až dodnes.

Legenda všech legend, model slavné liazky z rallye Paříž-Dakar, kterou Seva vyrábí od roku 1986 až dodnes.

Další legendou, která vznikla v Semilech, je variabilní polytechnická stavebnice Seva. Poprvé spatřila světlo světa v roce 1979 a ihned se stala nepostradatelnou součástí snad každého tehdejšího dětského pokojíčku. Na rozdíl od ostatních stavebnic, musí při sestavování jednotlivých dílů Seva vyvinout děti určitou zručnost, a rozvíjejí tak svou manuální šikovnost. Tedy něco dnes tak často opomíjeného. Přesvědčivým důkazem, že Seva vám dovolí postavit téměř vše, co vás napadne, je Petr Šimr. Autor projektu Svět kostiček totiž ze stavebnice Seva vytváří unikátní propracované modely, mezi kterými třeba najdete skulpturu kostlivce v životní velikosti dospělého muže nebo dvoupohledový model kostela s hřbitovem, který by se svými rozměry mohl v klidu ucházet o zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Petr Šimr ze Světa kostiček dokáže ze stavebnice Seva vytvořit všechno, na co si vzpomenete. Třeba Bendera Ohýbače Rodrigueze z kultovního animovaného seriálu Futurama nebo Terminátora.

Petr Šimr ze Světa kostiček dokáže ze stavebnice Seva vytvořit všechno, na co si vzpomenete. Třeba Bendera Ohýbače Rodrigueze z kultovního animovaného seriálu Futurama nebo Terminátora.

Tím ale současná nabídka značky Seva zdaleka nekončí. Velké popularitě se už od roku 1955 těší magnetické vědomostní hry Ukaž! Co Víš?, které za pomoci feritového magnetu dokonale prověří vaše znalosti z mnoha oborů. Léty osvědčenou klasikou je také magnetická tabulka Grafo, na které otáčením knoflíků kreslíte svislé a vodorovné čáry. To samé platí i o hračce Magic Ball, kde se foukáním snažíte udržet míček co nejdéle ve vzduchu. Nejde přitom jen o hračku, ale také o logopedickou pomůcku a také prostředek k rozšiřování kapacity plic. Novinkou je stavebnice BLOK z melásky, která je vyrobená z cukrové třtiny, a šetrná tak k přírodě. A zapomenout nesmíme ani na figurku panáčka Seváčka, která by neměla chybět u žádné stavebnice Seva.

Fantazie ve světě stavebnic Seva nezná hranic.

Je skvělé vidět, jak značka Seva dokázala zachovat to nejlepší ze své bohaté historie až do současné doby, a ještě navíc své hračky a stavebnice dál rozvíjet. A také to, že nezahálela ani během koronavirové nákazy, když se aktivně zapojila do sériové výroby masek pro respirátory.

Spoustu dalších regionálních výrobců z Libereckého kraje najdete na www.krajnaseveru.cz/pomahame.