Stovky kilometrů jen za jedinou vizitkou

Láska k turistice, přírodě a orientačnímu běhu stála před dvanácti lety u vzniku ojedinělého projektu Wander book – Turistický deník.

20. 02. 2020 Foto Wander book

V roce 2008 jej probudil k životu orientační běžec a nadšený fotograf Rudolf Ropek.

Turistický deník, jehož centrálou je Liberec, má desetitisíce fanoušků po celé naší republice i za hranicemi. A jeho příznivců přibývá, stejně tak jako turistických vizitek, turistických deníků i  fotonálepek, které patří k nejmladší sběratelské novince Wander book.

Turistické vizitky se lepí do turistického deníku, kam lze psát poznámky i třeba sbírat razítka.
Turistické vizitky se lepí do turistického deníku, kam lze psát poznámky i třeba sbírat razítka.

Hlavním cílem projektu je podpořit vášeň k turistice, motivovat k cestování a usnadnit objevování nových míst s možností zaznamenat si své zážitky.

„Během své sportovní kariéry jsem si vedl tréninkový deník a zaznamenával si, kde jsem byl a co jsem viděl.  Navštívil jsem stovky míst ve více než 40 zemích, a z každé jsem si chtěl přivézt něco na památku. Přestože nerad kupuji suvenýry, jediné, čemu jsem jako fotograf nikdy neodolal, bylo zakoupení pěkné pohlednice.  Z nich pak vznikala velká a těžká alba. V roce 2007 jsem při jedné ze svých cest dostal nápad vytvořit malý deníček s pomocí samolepek,“ popisuje zrození nápadu Rudolf Ropek. A tak vznikl turistický deník v podobě, jak jej znají sběratelé dnes.

Projekt Wander Book představuje ucelenou a stále se rozvíjející informační síť, ve které najdete zajímavosti nejen z oblasti turistiky, ale také kultury, sportu či gastronomie. Každá tato zajímavost je zachycena na originální vizitce nebo fotonálepce, kterou si sběratelé lepí do svých deníků. Není to ale tak snadné, jak to vypadá. Pro každou vizitku si totiž musí dojít na místo, ke kterému patří. Pokud tedy toužíte po vizitce například Ještědu, musí se na vrchol nad Libercem vypravit a jedině tam vizitku získáte.

„Nyní, když cestuji se svou rodinou a malé dceři se někam nechce, stačí připomenout, že tam získá další turistickou vizitku do svého deníčku,“ doplňuje Rudolf Ropek. A podobný hnací motor mají všichni sběratelé. Chodí na různá místa a tvoří si každý své originální album s razítky a poznámkami, které uchovává vzpomínky na každý výlet.

Každá turistická vizitka je originální fotografií a nabízí základní informace o daném místě.
Každá turistická vizitka je originální fotografií a nabízí základní informace o daném místě.

Dnes je v projektu Wander book 11 006 turistických vizitek, 180 gastronomických, 222 kulturních a 120 sportovních.

A kam směřuje celý projekt? „V současné době vydáváme nové zajímavosti především v České republice, na Slovensku, v Německu, Polsku, Rakousku a Maďarsku. Zde stále vznikají další vizitky. V budoucnu plánujeme jejich rozšiřování i do dalších evropských zemí,“ vysvětlují a přibližují další plány: „Kromě turistiky bychom rádi projekt rozvíjeli v oblastech kultury, sportu a gastronomie. Na vizitkách budeme stále častěji prezentovat i akce, výročí, osoby a týmy. Také se objeví nové fotonálepky a jejich série.“  Příjemným bonusem pro turisty jsou i mapy konkrétních oblastí.

Sbírání vizitek je vášeň. Snad každý, kdo si někdy koupí první deníček a první vizitku, Wander book propadne. A ať už sbírá cíleně nebo nárazově, pokaždé má z nově „ukořistěné“ vizitky radost.