Umělecké školy také vyrazily do boje, vyrábí ochranné pomůcky

Jedinečný úkaz, který svědčí o mimořádné pospolitosti lidí, můžeme v těchto dnech sledovat napříč generacemi, profesemi i obory. V boji proti koronaviru pomáhají jednotlivci, skupiny, firmy, ale i školy. Opodál nezůstaly stát ani střední umělecké školy v Libereckém kraji, které na chvíli částečně odložily své kreativní aktivity a vrhly se do výroby ochranných pomůcek.

31. 03. 2020 Foto SUPŠ Jablonec n. N.

Vyšší odborná škola – SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově i Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola v Novém Boru. Ve všech pedagogové vytvořili malé manufaktury a vyrábí věci potřebné k ochraně nebo výrobě ochranných pomůcek.  

V Jablonci na školních 3D tiskárnách vyrábí potřeby pro ochranu zdravotníků. Adaptovali tam masky na šnorchlování a vytvořili chytré spojení respirátoru i štítu. Do projektu se zapojili na základě výzvy ČVUT a několik prvních desítek adaptérů je na světě. Jablonečtí jich zvládnou vyrobit 15 za den. A 3D tiskárny jablonecká Umprumka používá ještě jinak, a sice k tisku zavaděčů na šití šňůrek k rouškám.

Výroba štítů v uměleckoprůmyslové škole v Železném Brodě.

Výroba štítů v uměleckoprůmyslové škole v Železném Brodě.

Už před dvěma týdny se také několik učitelů výtvarných oborů školy v Železném Brodě chopilo výzvy šít ochranné roušky a poté i vyrábět ochranné štíty. Konkrétně v Ateliéru Produktového designu.

„Kolegové Tomáš Rýdl, Tomáš Košťál, Zuzana Kynčlová a Bohumila Vacková zapojili své nadšení, schopnosti a samozřejmě školní 3D tiskárnu. Postupně se přidávají další kolegyně, pomocníci a kamarádi, kteří dokázali sehnat nezbytný materiál: plexisklo, dírkové pruženky pro uchycení štítů, látky a tkalouny potřebné pro šití roušek,“ píše se na facebookových stránkách školy. Lidé pomáhají i doma, někdo šije roušky, další tiskne. Ochranné štíty vyrábí ve spolupráci s "3D tiskem proti Covid-19 - Liberecký kraj". Tisková data pro výrobu štítů poskytla firma Průša 3D a dvě tiskárny do Železného Brodu zapůjčila i turnovská šperkárna.

Železnobrodské štíty v praxi. 

Železnobrodské štíty v praxi. 

Kamenický Šenov rovněž využívá svoji 3D tiskárnu a tiskne vodiče na šňůrky do roušek. Pokud máte možnost také tisknout, můžete se přidat, škola na požádání zašle zájemcům data pro 3D tiskárny na tisk patky pro výrobu šikmého proužku. Mimo to ale také v Šenově ve škole řežou látky na laseru podle střihů a rodí se u nich i prototypy dalších ochranných pomůcek, nyní konkrétně vyvíjejí ochranné brýle.

Sklářská škola v Novém Boru rovněž vsadila na 3D tisk. Zdejší pedagog Zbyšek Zapadlík se vydal cestou výroby 3D respirátorů a na světě je už několik prototypů.  

Výroba novoborských respirátorů. 

Výroba novoborských respirátorů.