Unikátní Obří sud láká výletníky už téměř 90 let

V únoru roku 1931 poprvé usedli výletníci do ojedinělé restaurace Obří sud v Lázních Libverda.

22. 02. 2020

V rámci masopustní veselice tuto netradiční stavbu slavnostně otevřel Stefan Hausman z nedalekého Přebytku, který ji nechal postavit inspirován obdobným sudem na vrchu Javorník na Ještědském hřbetu. Projektantem netypické stavby je Anton Lux z Frýdlantu.

Libverdský sud (jde skutečně o opravdový sud) stavitelé usadili do nadmořské výšky 480 metrů, do místa, kde se dodnes výletníci nechávají omamovat výhledy na severní svahy Jizerských hor. Přehlédnout lze hory od Paličníku až po Oldřichovský Špičák.

Stavba Obřího sudu.

Stavba Obřího sudu.

Sud je vysoký 11,40 m, dlouhý 14,15 m a široký 10,50 m. V nejširším místě měří 8,5 metru a v nejužším 5,8 metru, objem činí 10 tisíc hektolitrů. Uvnitř sudu je taneční sál pro 160 návštěvníků a v sousední budově, která byla přistavěna později, dalších 60 míst.

Obří sud prošel v 70. letech minulého století rozsáhlou rekonstrukcí, kdy byl původní celý rozebrán a opět sestaven z nového materiálu. Opravy zabraly čtyři roky. O libverdském sudu dokonce v roce 1980 napsali v anglické publikaci Fantastická architektura.

Od roku 1992 je v soukromém vlastnictví, ale již několik let se objevuje v nabídkách realitních kanceláří na prodej.

Tipy na výlet:

Procházku cca 1,5 kilometr dlouhou na Obří sud můžete jít od kolonády z Lázní Libverda, dovede vás tam zelená turistická značka.

Výlet cca 7 kilometrů dlouhý můžete absolvovat z Obřího sudu po zelené turistické značce. Přes Přebytek na rozcestí U Zemánků, dále na rozcestí U Spálené hospody a odtud po modré turistické značce do Nového Města pod Smrkem na vlakové nádraží.