V Bílém Potoce objevili unikátní parní kotel z Clam-Gallasovy pily

S mimořádným objevem se pochlubilo Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce pod Smrkem. Objevili kotel parní́ lokomobily z původní Clam-Gallasovy parní́ pily, která fungovala právě v Bílém Potoce. Obdivovat ho už očištěný můžete nyní v muzeu.

16. 09. 2020

„Několik let jsme žili s podezřením, na základě útržkovitých svědectví pamětníků, že na bývalé pile v Bílém Potoce pod Smrkem je zahrabaný “parní stroj”. Nyní země vydala své svědectví,“ radují se v technickém muzeu.

Při terénních úpravách kotel parní́ lokomobily našli pod nánosy zeminy. „Dle nálezů dalších fragmentů lze dedukovat, že stacionární lokomobila sloužila ke spalování pilin ve speciálně̌ upravených topeništích na vozících, tyto se střídavě plnily a přivážely ke kotli. Výsledkem byl nejpravděpodobněji pohon stejnosměrného dynama pro osvětlení pilnice,“ popisuje funkci kotle Pavel Šercl, který je jedním z objevitelů.

Výrobcem kotle byla firma Heinrich Lanz, Mannheim, 1906. Podle objevitelů jde o neskutečně hodnotný nález pro místopis. Zdůrazňují, že je nutno poděkovat také prozřetelnosti současných vlastníků bývalé pily, kteří s citem i pokorou k tomuto místu přistupují.

Pokud budete chtít Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce navštívit a vidět nejenom objevený otel, je potřeba se předem objednat na telefonu 731 112 413 nebo e-mailem: info@muzeumjizerky.cz.