V Harrachově obnovili původní hraběcí rybníčky

V Harrachově získala novou a působivější podobu odpočinková lokalita, kterou navštěvují nejenom turisté, ale i místní lidé. V Anenském údolí, mezi soutokem Mumlavy a Milnice, byly obnoveny historické rybníčky hraběte Harracha. Nejenom, že se staly přitažlivější odpočinkovou zónou, ale díky revitalizaci budou plnit i funkci zadržování vody v krajině.  

13. 07. 2020

Příprava projektu a jeho realizace trvala pět let. „Je to lokalita oblíbená k procházkám u místních i u návštěvníků. Chtěla jsem toto místo kultivovat, bylo to tam už hodně zarostlé, proto jsme se rozhodli lokalitu zvelebit. Nechali jsme si zpracovat projekt a získali dotaci,“ uvedla bývalá starostka Harrachově Eva Zbrojová, která za vznikem projektu stála a uvedla jej v život v úzké spolupráci se zástupci Krkonošského národního parku (KRNAP). 

Lokalita byla v rámci realizace projektu vykácená, na podzim se začalo s betonováním, úpravami hrází a nádrží. Jednotlivé rybníčky propojil potok, neboť i v minulosti byly propojené do důmyslné rybniční kaskády. Vznikl nový vycházkový okruh.

Obnova rybníků začala v září 2019. Stála zhruba 1,6 milionu korun, 80 procent nákladů pokryla dotace, kterou Harrachov získal od Ministerstva životního prostředí ČR.