V Jizerkách přibývají rozhledny. Vypravte se za nimi

Na kopcích Jizerských hor roste stále více nových rozhleden. Před pár dny přivítala první turisty nová vyhlídka Špička nad Tanvaldem, brzy se veřejnosti otevře rozhledna na Světlém vrchu v Albrechticích v Jizerských horách. Další vyhlídky vznikly i v sousedním Polsku, u Szklarske Poreby, v západní části Krkonoš.

Schodiště rozhledny na Světlém vrchu.

Schodiště rozhledny na Světlém vrchu.

Rozhledna na Světlém vrchu skutečně odpočítává do svého zpřístupnění poslední hodiny. V průběhu října mají být dokončeny stavební práce a úprava okolí. Štíhlá věž z lepeného dřeva je vysoká 22,2 m. Půdorys rozhledny je pravidelný osmiúhelník a uvnitř se stoupá po točitém schodišti. Vyhlídková plošina rozhledny je téměř kruhová o průměru 6,5 m a je navržena tak, aby připomínala ptačí hnízdo.  

Světlý vrch.

Světlý vrch.

Rozhledna stojí na vrcholu Světlý vrch nad obcí Albrechtice v Jizerských horách, nedaleko trasy Hřebenovky a dalších turistických tras, a tak není těžké k ní přijít po svých nebo dojet na kole.

Zatáčka smrti v západních Krkonoších na polské straně hranic.

Zatáčka smrti v západních Krkonoších na polské straně hranic.

Nové turistické vyhlídky čekají také na návštěvníky západních Krkonoš v sousedním Polsku, které se připojilo k projektu, jehož cílem je příhraniční oblasti Euroregionu Nisa zatraktivnit návštěvníkům.

Zatáčka smrti.

Zatáčka smrti.

Dvě vyhlídkové plošiny stojí na skalním útvaru Karczmarz u Szklarske Poreby, zrekonstruovaná je plošina na tzv. Zlaté vyhlídce s výhledem do údolí řeky Kamienna a další vyhlídku ocení návštěvníci naproti historické budově železničního nádraží ve Szklarske Porebě. Další z vyhlídek najdou turisté na tvz. Zbojnické skále a pak v zatáčce nacházející se mezi Sklářskou Porubou a Świeradowem Zdrój, 180°, kde je místo s výjimečnými výhledy na panorama Krkonoš a Jelenohorskou kotlinu. Zde obnovili tři vyhlídky.

Špička nad Tanvaldem. Foto Mjölk

Špička nad Tanvaldem. Foto Mjölk

Před pár dny byla otevřena další vyhlídky, tentokrát nad Tanvaldem, na malém Špičáku. Jde o dílo od architektů Mjölk a připomínat mám bob. Atypická je svým vzezřením i povrchem. Poukazuje na zdejší bohatou historii jízdy na bobech, neboť stojí v místech, kde dříve začínala bobová dráha. „Zrcadlený obraz na zakřiveném povrchu je deformovaný, barvy a odlesky se kroutí a mísí. Zážitek z pohledu na stavbu tak nikdy není stejný. Vyhlídka tu bude desítky let a navštíví ji tisíce lidi, ale každý si odnese jiný pocit pomíjivosti,“ vysvětlují architekti. Cílem podle Mjölk architektů bylo vytvoření drobné ale výrazné architektury.

„Vyhlídka Špička se společně s brzy dokončenými vyhlídkami v Rokytnici nad Jizerou stane součástí cyklu pěti rozhleden a vyhlídek, které jsme za posledních deset let realizovali,“ dodávají architekti.