Vrchol Kapelníka zdolávají horolezci už sto let

Před rovným stoletím, tedy v roce 1920, poprvé zdolali první odvážlivci hruboskalského obra mezi zdejšími pískovcovými věžemi, Kapelníka.

18. 02. 2020

Na jeho vrcholu stanuli jako první saští horolezci Kurt Nitzschmann a Carl Rau. Pískovcovou věž pojmenovali Medová skála.

Hruboskalsko v Českém ráji a jeho skalní věže patří k neznámějším pískovcovým útvarům u nás. A snad nejznámější věží celého Hruboskalska je Kapelník, který svými strmými stěnami přilákal první lezce ke zdolání před sto lety. Dalších čtrnáct let od prvního pokoření vrcholu pak uplynulo, než další lezečtí odvážlivci, Erich Jeschke z Liberce a Rudolf Hanke z Podmokel u Děčína, vyšplhali na vrchol Kapelníka novou horolezeckou cestou. Jeschkeho traverz v údolní stěně se následně stal pojmem pro celé generace horolezců. Ve stejném roce na Kapelníka vystoupala cestou saských kolegů první parta českých lezců (J. Baudy, K. Čabelka, J. Bauma). O další dva roky později, v roce 1936 vystoupali další obtížnou trasou na vrchol pískovcového velikána jablonecký horolezec Friedrich Funke a liberecký Karl Seyffert.

Kapelník, Hruboskalsko

Kapelník je velkou výzvou pro horolezce dodnes. A zejména pak od 60. let minulého století, kdy vstoupil v povědomí lidí i díky přímému televizního přenosu jednoho z výstupů na vrchol. Ostatně v pomyslných seznamech horolezců, kteří na jeho vrcholu stanuli, nechybí ani jména horolezeckých legend – Josef Čihula, Josef Rakoncaj, Ladislav Mejsnar, Valerián Karoušek a další.