Z cesty za snem se už nevrátili. Lavina je pohřbila v Peru

Půl století uplynulo 31. května od tragédie, při níž v Peru zahynula parta českých horolezců. Jejich životy ukončila lavina plná kamení a sněhu, která se zřítila z Huascaránu na město Yungay. Připravila o život sedmdesát tisíc lidí, zničila vesnice po cestě a strhla druhou lavinu. Pohřbila cestou i tábor československých horolezců. Čtrnáct jich zahynulo, patnáctý člen výpravy přišel o život už pár dní před tím.

31. 05. 2020 Foto Poslední snímek části expedice pod Huascaránem.

Na výpravu do jihoamerického Peru se skupina horolezců z Liberecka, Prahy a Ústí nad Labem vypravila na začátku roku 1970. Už počátek jejich cesty provázely potíže, když uvízli ve městě Lima, kam jim měla loď přivézt zásoby. Loď se opozdila a horolezci psali v dopisech domů, jak je ubíjející a nudné čekat dlouhé dny. Nakonec se dočkali a vyrazili za zdoláním vysněné hory Huascarán.

Základní tábor postavili pod severní stěnou Huascaránu a o krásách zdejší přírody a okolí psali nadšené dopisy svým rodinám. Jejich nadšení ale brzy vzalo konce, když je potkalo 18. května 1970 neštěstí. Jeden z nejzkušenějších lezců, sedmadvacetiletý Ivan Bortel, nešťastně uklouzl a zřítil se do třicetimetrové hloubky. Na místě zemřel. Jeho přátelé jej museli snést do městečka Yungay, kde s ním také důstojně rozloučili.

„Po Ivanově smrti jsme zdrceni. Pořád se mi vrací pohled na něho. Když jsem ho viděl, byl to pro mě nejhorší okamžik v životě. Cítil jsem se na pokraji zhroucení, byl jsem unavený, zhroucený,“ psal do Československa jeden z tehdejších členů expedice.

Protože ztratili nejzkušenějšího lezce, rozhodli se ostatní, že svůj plán na zdolání Huascaránu pozmění. Těžší výstupy zavrhli a rozhodli se vylézt na Huascarán nejlehčí cestou a pak co nejrychleji zpět dolů.

Panorama Huascaránu.

Panorama Huascaránu.

Ráno 30. května 1970 zalévalo základní tábor svými paprsky slunce. Čeští horolezci se chystali na cestu a potkali se s italským cestovatelem Cino Ghigim, s nímž se spřátelili. Část z nich také vyfotografoval, aniž by tušil, že je fotí naposledy živé.

Druhý den ráno Cina vyrušily v karavanu otřesy a on se domníval, že jde o vtípky jeho nových českých přátel. Vykoukl ven a zůstal zděšeně zírat. V místech, kde ještě včera stával základní horolezecký tábor, byla jen hromada kamení, ledu a sněhu. V noci na 31. května 1970 přišlo velké zemětřesení. Mohutná lavina padala na město Yungay a strhla sebou ještě druhou lavinu, která padala mezi dvě jezera Llanganuco. Právě tam měla česká expedice tábor. Všech čtrnáct mužů okamžitě pohřbila.

Ivan Bortel (zahynul 18. 5. 1970), Arnošt Černík, Milan Černý, Vilém Heckel, Bohumil Nejedlo, Zdeněk Novotný, Jiří Rasl, Svatopluk Ulvr, Václav Urban, Jiří Jech, Valerián Karoušek, Jaroslav Krecbach, Miloš Matras, Ladislav Mejsnar, Milan Náhlovský.

Všichni tito muži zahynuli 31. května 1970 pod Huascaránem. Na památku expedice Peru 1970 stojí pomník v Bedřichově. Proto, aby jej měli na očích nejenom procházející turisté, ale také účastníci Jizerské 50. Ta se totiž začala běhat také na památku tragicky zemřelých horolezců v Peru. Oni sami totiž stáli u jejího zrodu, závod vymysleli proto, aby si v zimě udržovali kondici.